Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na knihu o divadelnictví víc přispěly lázně

Cheb – Nevypadáš dobře, tak sebou hni, aby to, co máš v hlavě, tady zůstalo pro lidi, popohnala autora kritička Boková.

22.2.2010
SDÍLEJ:

František Hromada. Foto: Deník/ Nataša Šmatová

Jak již Deník informoval, pracuje v těchto dnech František Hromada, divadelní nadšenec, režisér, herec a bývalý ředitel Západočeského divadla Cheb, na knize, která bude mapovat historii divadelnictví na Chebsku. Žádost o krátký rozhovor neodmítl.

Proč vlastně?

Mám obrovský vztah k divadlu a městu a to mě vedlo, ještě se zesnulým Zdeňkem Hedbávným, který tady byl kdysi dramaturg, že bychom mohli dát dohromady knihu o chebském divadelním životě. On zemřel, přítelkyně Marie Boková, kritička, která nesmírně miluje Cheb, mi řekla: Ty také nevypadáš dobře, tak sebou hni, aby to, co máš v hlavě, tady zůstalo pro lidi.

Kdy přišel ten první nápad?

Bylo to naším příchodem v osmdesátých letech. Ale tenkrát to nešlo vydat tak, jak bychom si to přáli. Zasáhlo by to i německou historii divadla. Navíc tu vznikly slavné Pašijové hry, o kterých píše profesor Václav Černý a které jsou světovou raritou. Ale skoro se o tom neví. Pak tu bylo krásné období jezuitských, takzvaných školních her, lidové divadlo, loutkové divadlo. Mimochodem, Pašijové hry se hrály třeba tři až sedm dní, mají přes osm tisíc veršů.

K jakému období se bude vaše publikace vztahovat?

Od zmapovatelného počátku po současnost. Původní myšlenka, že by se napsalo o padesáti letech českého divadla, je trošku málo, když teď přišlo výročí 950 let od první písemné zmínky o Chebu. Nehledě na to, že je to 250 let, co v budově, kde na náměstí Krále Jiřího bývala pošta, byl sál, kde se hrálo první profesionální stálé divadlo. Sem přišel na návštěvu i císař Josef II. a po zhlédnutí představení divadlu věnoval peníze. To je část, které říkám historická. Pak je období, které je zajímavé, konec 19. století a začátek 20. století. Tam už divadlo začíná mírně nacionálnět. Potom přijde období první republiky a tady byl velmi silný soubor. Co je zajímavé, že jak v 19., tak i ve 20. století se tady hrály opery. Pak přišli nacisté, spojení chebského a františkolázeňského divadla a uzavření v roce 1944. To všechno je zmapováno. I ochotnické divadlo za první republiky. To zaniklo okupací a po válce ochotnické hnutí obsadilo divadlo a hrálo se tu. To už nebylo na náměstí. Budovy divadla mají zvláštní historii, o které se v knize také zmiňuji.

Sbíráte materiály sám?

Hodně mi pomáhá Jaromír Boháč. On to také bude překládat do němčiny.

Kolik stránek by kniha měla mít?

V maximální možné míře, jak bych si to nejraději představoval, by to mělo být pět set stran. Mělo by tam být hodně fotografií a obrazového materiálu.

Podílejí se na nákladech třeba i chebské firmy a organizace?

Podílejí, ale zatím minimálně. Zatím daly víc Františkovy Lázně a Mariánské Lázně, což mě trošku šokuje. Jsou to lázně a počítají, že tu knihu budou mít jako suvenýr pro své hosty. Kniha vyjde v nákladu dvou tisíc kusů, polovina bude jako prezent pro chebské divadlo, které je vydavatelem, a pro město, které poskytlo půl milionu korun. Náklady se vyšplhají na milion dvě stě tisíc korun. Také do toho vstupuje Česko– německý fond budoucnosti, který přislíbil pomoc. Budu jednat i s evropskými fondy.

Zkoušel jste oslovit i chebské podniky?

Ano, dávají, ale spíše menší částky. Já jim ani neříkám sponzoři, spíše fanklub. Mám představu, že by se na závěrečném listě objevily se svými logy, ale spíš než obvyklé značky firem by to vypadalo jako erby. Takže soupis dárců by byl erbovní listina.

Kdy plánujete vydání knihy?

Musí vyjít k výročí 950 let města. Mimochodem město mě velmi potěšilo, protože impulz, aby tohle všechno bylo zmapováno, přišel i z města.

Autor: Nataša Šmatová

22.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení