Přesně 260 let letos uplynulo od úmrtí jednoho z nejslavnějších chebských rodáků, Johanna Balthasara Neumanna. A je tomu navíc právě 300 let, co světu představil svůj vynález 'Instrumentum Architecturae'. Není tak divu, že se druhá výstava v rámci letošní Krajinné výstavy věnuje právě tomuto staviteli.

„Podtitul Krajinné výstavy Příroda a historie Cheb 2013 prozrazuje, že není zaměřena ´jen´ na zeleň," popisovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „První související výstava měla vernisáž hned v úvodu Krajinné výstavy. Mapuje prostřednictvím dobových fotografií a dokumentů historii krajinných a zahradních výstav v chebském Poohří a k vidění je v Kulturním centru Svoboda. Výstava ve františkánském klášteře je věnována slavnému chebskému rodákovi, baroknímu staviteli evropského významu Neumannovi," uvedla.

Právě Chebu Neumann odprodal jeden svůj exemplář 'Instrumentum Architecturae' a jeho kopii lidé na výstavě uvidí. Samozřejmě ale i řadu dalších zajímavostí.

„Pojetí výstavy se mi líbí, a to asi také proto, v jakých prostorách se koná," řekla Hana Smolková z Prahy, která na západ Čech přijela na lázeňský pobyt. „Jistě se do Chebu na Krajinnou výstavu ještě přijedu podívat."

V neděli pak začala v pořadí třetí výstava v rámci Krajinné výstavy. Lidé si ji mohou prohlédnout na chebském hradě a nese název Chebsko ze vlády Štaufů.