„Během večera vystoupí deset prezentujících, všichni mají čas šest minut a čtyřicet vteřin, kdy mohou využít dvacet předem vybraných slidů, které se po dvaceti vteřinách nekompromisně vymění,“ řekla za organizátory, spolek Švihák, předsedkyně Markéta Monsportová. Tento formát uvedli v život před patnácti lety v Japonsku architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání, prostor pro výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru. Proč ale dvacet slidů po dvaceti sekundách? „Dejte do ruky architektovi mikrofon a jste lapeni na hodiny,“ popsal počátek hledání formy a svoje dosavadní zkušenosti s prezentacemi Mark Dytham. Aby byla tato hrozba vyloučena, hledal formát, který by byl jasně daný.

Do Plané zavítá Jiří Zábran, plzeňský architekt, který nadšeně navrhuje domy, a držitel několika ocenění. Těšit se mohou návštěvníci také na Ondřeje Maška, výtvarníka, scénografa, držitele Českého lva za film Sedmero krkavců. „Přijede také reklamní fotograf a freerider Bohouš Pospíšil nebo kouč, párový terapeut a autor několika knih Honza Vojtko,“ uvedla Markéta Monsportová. O své práci promluví také moderátorka a aktivátorka, která zahraje i na následující afterpárty, Marie Čtveráčková.

PechaKucha Nights pořádá v Mariánských Lázních spolek Švihák čtvrtým rokem a pokaždé vybírá jiný prostor. „Rekonstrukci kina v Plané jsme sledovali od samého začátku, architekti představili v Mariánských Lázních na naší PechaKuche své projekty už dvakrát a v červnu tohoto roku prezentovali i realizaci KINANEKINA, která je opravdu velmi povedená a prostor nyní slouží jako multifunkční pro akce všeho druhu,“ uvedla.

Pro své příznivce z Mariánských Lázní nechal Švihák vypravit kyvadlovou dopravu, odjezd je ze zastávky Centrum v 19, 19.30 a 20 hodin.