V roce 1348 byl Karel IV. při návštěvě Seebergu natolik dojat kulturním holdováním správců hradu, že jim hrad z vděčnosti věnoval. Zároveň přislíbil, že kdykoliv bude v budoucnosti k podobné kulturní události přizván, rád se svojí ženou Blankou z Valois přijede znovu.

Každý rok tak pracovníci muzea a správce hradu připravují holdování králi, při kterém prezentují to nejlepší z umění tanečního a zpěvného. Letos se jako vždy v úvodu utká hradní stráž s královskou, aby ukázala, že dokáže ochránit hraniční hrad (skupina hist. šermu Rectus), pak předvedou chebské selky za doprovodu dudácké skupiny pana Jelínka z Aše lidové tančení s hráběmi.

Král Karel IV. přijíždí na Seeberg 7. května ve 14 hodin. Autobus (zdarma) odjíždí ve 12.30 a 13.30 hodin od Divadla Boženy Němcové ve Františkových Lázních. Odjezd od hradu je pak kolem 17. hodiny.

Vrcholem programu jsou tančící lázeňské lazebnice, které aby ukázaly králi opravdu to nejlepší vyjedou do světa na zkušenou (taneční skupina paní Havlíčkové při ZUŠ v Chebu). Letos poletí balónem do Kalábrie, kde se tančí italský tanec zvaný Tarantella, pak se přenesou do Irska a předvedou irský step a nakonec odjedou do Jižní Karolíny, aby králi předvedly charleston. Divíte se, že jsme mimo středověk?

Vysvětlení je jednoduché, naše děvčata cestují napříč časem, středověk jim nestačí. Všechna období doprovodí pěvecký sbor La Dolce Vita ze Sokolova. Zaujali jsme Karla IV., budeme se určitě také líbit vám všem, kteří máte fantazii. Král přijíždí na Seeberg 7. května ve 14 hodin. Pokud máte zájem, vypravili jsme pro vás zdarma autobus. Odjíždí ve 12.30 a 13.30 od Divadla Boženy Němcové ve Františkových Lázních. Odjezd od hradu je kolem 17. hodiny. Těšíme se na vás.

STANISLAV MACEK