VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roman Werner hodlá v pořádání Hrnčířských swingů pokračovat

Nový Drahov - Když končí jeden ročník swingů, většinou už má skvělý odborník přes muziku Štěpán Podešt připraveny v rukávu návrhy kapel na další rok. 

4.8.2014
SDÍLEJ:

LETOŠNÍ KONCERTY HRNČÍŘSKÉHO SWINGU přilákaly podle Romana Wernera skoro tisícovku hostů. Foto: Deník/ Vladimír Kučera

Umělce a všechny milovníky kumštu a vůbec mnoho občanů regionu loni v létě zasáhla smutná zpráva náhle zemřel Egon Ivan Werner. Tento populární keramik a organizátor pravidelných letních koncertů pod širým nebem v Novém Drahově, zvaných ´Hrnčířský swing´, za sebou nechal nesmazatelnou stopu a chybí nejen blízkým, ale i tisícovkám fandů jeho keramiky i hudby. V odkazu v podobě letních swingů v Drahovské hrnčírně však zdárně pokračuje jeho syn Roman Werner. Chebský deník s ním hovořil nejen o právě skončeném ročníku této populární akce.

Před rokem náhle zemřel váš otec Egon Ivan Werner, který byl zároveň duchovním otcem této populární letní akce. Vy jste ještě loni potvrdil, že v tradici oblíbených pravidelných letních koncertů pod širým nebem hodláte pokračovat. A to přesto, že nežijete na Chebsku, ale v Nýrsku. Nelitujete svého rozhodnutí?

Ano, před rokem jsem byl postaven ze dne na den před otázku, zda bude pokračovat ´Hrnčířský swing´. Samozřejmě jsem souhlasil, neboť otec zemřel pár dní před konáním swingů a vše bylo již připraveno. Zklamat tolik lidí, kteří se na přípravě podíleli, bych nedokázal.

Je pravdou, že mě nikdy nenapadlo pořádat ´Hrnčířský swing´ (HS), protože jsem žil v domnění, že táta tady bude do sta let, podle toho kolik měl v sobě optimismu, tvůrčího elánu a radosti ze života.

Zatím na Chebsku nebydlím nastálo, ale snažím se zde trávit co nejvíce času.

Ale abych odpověděl na otázku budu pokračovat v pořádání HS a nikdy ničeho, co dělám, nelituji.

Přiblížíte čtenářům, jak vlastně před lety první ročník ´Hrnčířského swingu´ startoval? Váš otec ho prý pořádal na počest svého bratra..?

Před 21 lety pořádal táta první swing opravdu na počest svého bratra Františka, který bohužel zemřel. A rok po jeho úmrtí už se konal premiérový HS.

V začátcích se sešlo pouze pár lidí, bylo to spíše komorní vystoupení. Jak plynul čas, začalo chodit víc a víc posluchačů, protože hudba, která každým rokem zní Novým Drahovem, je nádherná a na chvíli všichni zapomenou na všechny starosti, sváry a užívají si ji. Opravdu to byl dobrý nápad!

Který ze tří koncertů letošního ročníku se nejvíce vydařil? Co hosté, jsou akci věrní?

Nelze říci, který koncert byl nejlepší, neboť každý je jedinečný, má jinou atmosféru i ducha. Ale všechny jsou úžasné. Je to vidět na divácích, když odcházejí a mají v očích tu správnou jiskru a úsměv na tváři. To je myslím největší uznání tohoto swingového a jazzového setkání.

A jestli jsou věrní? Asi ano, každý rok je člověk rád, že vidí stejné tváře jako loni, předloni…

Už máte v hlavě další budoucnost populárních ´Hrnčířských swingů´ na statku v Novém Drahově?

Když končí jeden ročník swingů, většinou má otcův kamarád a odborník přes muziku Štěpán Podešt připraveny v rukávu návrhy kapel na další rok. Já již uvažuji o cenách pro muzikanty a s dcerou Kateřinou se domlouváme na písničce, která zazní v úvodu každého koncertu (to by mělo být nové, i když si to zkusila již na dvou ročnících). Tak se dá konstatovat, že jeden ročník končí a druhý vzápětí začíná.

Uvedete, kdo vám s přípravou HS nejvíce pomáhá?

Především je to rodina, Štěpán Podešt a další, bez kterých by se swing neodehrával v takovém klidu, jak probíhá.

Pokud mám šanci, rád poděkuji také Karlovarskému kraji a městu Cheb za poskytnutí grantu. Bez jejich podpory by HS ani nemohl být.

V posledních letech náklady na HS stoupají, a tak si jejich podpory velmi vážíme.

Autor: Vladimír Kučera

4.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení