Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S bratrem si nekonkurujeme, naopak jsme skvělí parťáci

Cheb - Je k vidění na prknech mnoha divadel, ale také ve filmech a seriálech celostátních televizí. Řeč je samozřejmě o Petru Baťkovi, který se ve čtvrtém dílu seriálu Chebského deníku 'Na slovíčko s herci chebského divadla' podělil o své zkušenosti.

30.4.2013
SDÍLEJ:

HEREC PETR BATĚK působí v chebském divadle od roku 2008.Foto: Deník/Martin Rejsek

Začínal jste hrát v mosteckém divadle, jak vás osud zavál do Chebu?

S divadlem jsem začínal později, než je v této profesi obvyklé. První profesionální angažmá jsem měl v mosteckém Divadle rozmanitostí. Hned od začátku, co jsem tam nastoupil, v roce 2000, jsem začal spolupracovat s činohrou. Po dvou letech jsem přestoupil do činohry a v ní jsem byl do doby, než mě umělecký šéf chebského divadla Zdeněk Bartoš požádal o spolupráci. Poté jsem plynule přešel do Chebu.

Máte tedy vystudovanou nějakou hereckou školu?

Ne, nemám. Divadlo jsme začali dělat s bratrem současně. Byl jsem starší, a zatímco on šel studovat na DAMU, já jsem do toho skočil po hlavě. Začal jsem hrát v už zmiňovaném Mostě a na DAMU jsem dojížděl na 'hlasovky' a 'pohybovky'. Musel jsem samozřejmě dohnat všechno to, co škola začínajícím hercům dá. Bez jistých základů se totiž herectví buduje jen velmi těžko.

Jste k vidění na prknech divadla, ale také v televizi. Jaký je mezi těmito dvěma 'světy' rozdíl?

Začal bych obráceně tím, co je společné, a to je ta herecká profese. To je stejné, ať člověk dělá reklamu, seriál, film, divadlo či pouliční divadlo. A rozdíl? V divadle je přímý kontakt s diváky inscenace se s nimi spoluvytváří. Kdežto při filmové profesi člověk hraje na kameru a většinou na přeskáčku, takže postava zdánlivě nemá souvislou linii. Musí se to točit podle lokací, času kolegů a podle toho, jak vše naplánuje produkce. Navíc se každý záběr jede pouze párkrát, a hlavně bez diváků.

Dá se říct, že vás jedno z toho baví víc?

Určitě nedá. Bez divadla bych být rozhodně nemohl. Ten přímý kontakt s divákem miluji a myslím, že většina herců ho má ráda. Na druhou stranu práce na kameru herce posouvá a cvičí ho. Před kamerou se pracuje s detaily a maličkostmi, a když je herec ovládá, je to určitě dobře.

Prozradíte své plány do budoucna?

Teď jsem ve fázi, kdy uvolňuji řetěz spolupráce s chebským divadlem. Dohodli jsme se do budoucna na konkrétním hostování. Dlouhodobě spolupracuji také s plzeňským divadlem Alfa, Divadlem na Vinohradech a vedle toho jsem začal aktivně pracovat v pražském Divadle Na Fidlovačce. Takže té práce i plánů je hodně.

Práce určitě máte dost, jak relaxujete?

Času na relax je opravdu málo. Mám manželku a dvě malé děti, a když mám volno, jsem strašně rád s nimi, někde v klidu v přírodě a na procházkách. Ale vzhledem k tomu, že ještě hraji v několika kapelách, a času tedy opravdu není mnoho, budu to muset napravit a být s nimi více.

Už jste zmínil svého bratra, nekonkurujete si?

Určitě si nekonkurujeme. Zrovna teď jsme dostali nabídku točit bratry v německém historickém filmu, takže spolupracujeme nejen v divadle, ale i před kamerou. Hráli jsme spolu například už v Kriminálce Anděl. Vztahy máme velmi dobré. Jsme parťáci a navzájem si pomáháme.

Natáčel jste také celou řadu reklam pro známé obchodní značky. Jaký je rozdíl v natáčení těchto kusů od seriálu?

Rozdíl je například v honoráři (smích). Reklamy jsou prozatím nejlépe placená herecká práce. Za krátký čas si herec vydělá poměrně velké peníze. Rozdíl je také v tom, že se reklama točí pouze krátký čas, většinou jeden nebo dva dny. Režisér se s mikrosituací v reklamě velice piplá, protože zákazník je náročný. Naopak v seriálu je to pro změnu jako v rychlíku. Člověk dostane scénář, musí se ho rychle naučit a co nejlépe zahrát.

Jaké jsou vztahy mezi herci v chebském divadle?

Mohu to srovnávat, protože spolupracuji hned s několika divadly. Řekl bych, že vztahy a soubor v chebském divadle jsou nadprůměrné. Je zde hodně dobrá parta. Když jsem sem nastoupil, tak mě to velice překvapilo. Myslel jsem si totiž, že takhle dobrý kolektiv už v našem divadelnictví neexistuje.

Máte oblíbenou roli v chebském divadle?

S každou rolí herec tráví poměrně dost času. Oblíbené role jsou tedy všechny, kterým věnuji svůj čas. Do zdejšího divadla jsem nastoupil s rolí Rubena z Legendy o křídovém kruhu a tu si budu pamatovat asi nejvíc jednak proto, že to byla moje první role tady v divadle, a také proto, že to podle mě byla celkově výjimečná inscenace.

Podle mnoha čtenářů musí tuto otázku dostat každý herec. Máte nějakou veselou historku z natáčení?

Nebude veselá, ale spíše peprná (smích). Letos v únoru jsem točil roli knížete Bořivoje ve čtyřdílném seriálu České televize Cyril a Metoděj, v režii Petra Nikolajeva. Byl jsem tam pouze jeden natáčecí den, ve dvou obrazech. Upozorňuji, že bylo mírně pod nulou a první obraz byl, kdy Bořivoj přijde na hostinu, ale kvůli tomu, že nebyl křtěný, tak nemůže sedět u stolu. Metoděj mu tedy navrhne křest. Další obraz byl tedy křest v minus jednom stupni Celsia. Asi tři čtvrtě hodiny jsem musel být venku v ledové vodě jen v noční košilce. Modlil jsem se, aby se už dotočilo a já se mohl vykoupat v horké vodě (smích). Naštěstí jsem z toho vyvázl bez úhony.

Hrál jste také v jednom dílu v oblíbeném seriálu Vyprávěj. Je pravda, že se točí v jiném tempu než ostatní seriály?

Je to pravda. Je tam více času. V tomto seriálu si roli můžete trochu nazkoušet. Není to jako v jiných 'nekonečných' seriálech, kde se produkce snaží nacpat co nejvíce obrazů do jednoho dne.

Také už jste zmínil, že hrajete v kapelách. V jakých a jaký je váš poslední projekt?

Nejčastěji ve skupině The End of Colours, kde se věnujeme tvorbě legendárních The Doors. Mimochodem tam také hraji se svým bráchou a letos jsme si udělali radost a natočili si dokumentární film 'Sedmnáct barev ticha'. Film je o nás a má premiéru 10. května v pražském kině Atlas. A potom také velice rád zpívám v kapele Pokoj č. 26 nebo v divadelní sebrance Nezahráli.

Poznávají vás už lidé po republice na ulici? Jaký z toho máte pocit?

Poznávají. Pocity jsou většinou příjemné. Je fajn, když vás lidi zastavují a oslovují: „Jé, vy jste ten hajzl z Gymplu…" (smích)

Cyrile, jak to máš teď s Denisou a co bys jí vzkázal? Jak ti jde business?

„O můj business mě připravila právě Denisa, takže to má se mnou nahnutý!" V seriálu Gympl s (r)učením omezeným mám v současné době pauzu, ale mé poslední informace jsou, že by se měl Cyril Merta vrátit a zase zaškodit. Uvidíme, jestli tedy scenáristé dodrží své slovo a škodit mě ještě chvíli nechají.

Autor: Martin Rejsek

30.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení