Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S kamarádem jsme chtěli mít autorské divadlo jako V + W

Cheb - Na rok si dal od divadla pauzu a cestoval po téměř celém světě. Nyní mu dělá radost jeho roční syn Jeroným. Řeč je samozřejmě o herci Davidu Benešovi, který se v osmém dílu seriálu Chebského deníku 'Na slovíčko s herci chebského divadla' podělil o své zkušenosti.

26.6.2013
SDÍLEJ:

Herec David Beneš účinkuje v chebském divadle od roku 2003.Foto: Deník/Martin Rejsek

Prozradíte, jaká byla vaše cesta k divadlu? Vedli vás rodiče?

Nikdo z rodičů se divadlu nebo něčemu podobnému nevěnoval. Vedli mě k aktivnímu životu, takže jsem dělal několik sportů, chodil na výtvarku, na kytaru, do skauta, ale u ničeho jsem nevydržel moc dlouho. K divadlu jsem přičichl asi v osmé třídě, kdy jsem začal navštěvovat kurz herectví pro dospělé na Praze 9, kde jsem bydlel. Chodil tam se mnou i můj nejlepší kamarád, divadlo nás začalo bavit, chtěli jsme vytvořit komickou dvojici jako Voskovec a Werich, Suchý a Šlitr a mít autorské divadlo. Po maturitě jsme si, krom jiných škol, podali přihlášku na Vyšší odbornou školu hereckou v Praze Michli a na tu jedinou nás vzali. Ve druháku jsme se pohádali kvůli holce, naše komická dvojice se rozpadla a začali jsme se každý věnovat činohře.

Jaká byla vaše cesta do Chebu?

Ve třetím ročníku jsem rozesílal dopisy po oblastních divadlech a odpověděli mi pouze z Českého Těšína. Tam jsem strávil rok a půl na civilní službě, oficiálně vedený jako technikář, ve skutečnosti jako herec. Byl tam i Martin Jurajda, který po roce odešel právě do Chebu a upozornil mě, že se tady uvolňuje místo. Tak jsem to zkusil a tady jsem prozatím zakotvil.

Červená nit tohoto seriálu: Jaký je kolektiv herců v chebském divadle?

Je nás tu málo na to, aby tu mohla být nějaká řevnivost. Musíme držet pospolu. Samozřejmě že ke konci sezóny nebo v generálkovém týdnu jsou nervy trochu na pochodu, zejména dámská část souboru to trochu víc prožívá (smích). Ale je to pohled z mužské strany.

Když už jsem výše zmiňoval cesty, je o vás známo, že jste měl v divadle 'pauzu', oč se jednalo?

Po několika letech v Chebu jsem cítil potřebu nějaké změny. Můj sen byl vždycky vycestovat někam na delší dobu. Tak jsem poprosil Zdeňka Bartoše, jestli bych mohl na rok přerušit a pak se vrátit do angažmá, a on souhlasil. Řešil jsem problém, za co budu ten rok na cestách žít, ale nakonec se na mě usmálo štěstí. Dostal jsem roli v ruském akčním filmu, hrál jsem člena elitního amerického komanda. Bylo nás šest Čechů a honili jsme nějaké teroristy (smích). Například jsme vtrhli do baráku a našli tam akorát mrtvoly. Byli jsme vždycky o krok za ruskými agenty. Mě nakonec zastřelili. Ale vydělal jsem si a mohl jsem pak strávit tři měsíce ve Španělsku a dva měsíce v jihovýchodní Asii.

Co to bylo konkrétně za putování?

Ve Španělsku jsem šel pouť do Santiaga de Compostela. Nebyl v tom žádný náboženský motiv, byla v tom jen zvědavost a rozhodně jsem nelitoval. Člověk tu pozná spoustu zajímavých lidí z celého světa, někteří z nich plánují tuhle pouť celý život. Potkal jsem šedesátiletého pána, který šel až z Chemnitz, byl půl roku na cestě. Když jsem dorazil do Santiaga, nechtělo se mi končit a pokračoval jsem s jedním Francouzem přes Fatimu, což je zase poutní místo v Portugalsku, do Lisabonu. Celkem asi 1400 km.

Nechybělo vám po tu dobu divadlo?

Ani ne.

Kde jste toho času spal?

Po cestě jsou ubytovny pro poutníky. Ve větších městech jsou noclehárny až pro pět set lidí. Člověk si musí chvíli zvykat, než dokáže usnout v té změti oddechování a chrápání (smích). Někdo to řešil špunty do uší. Já se tři dny pořádně nevyspal a pak jsem si zvykl.

Byl jste k vidění v jedné televizní reklamě, jaké bylo natáčení?

Občas jezdím na castingy. Většinou však zbytečně. Tuhle reklamu jsem dostal jenom na základě fotografie. Asi kvůli vlasům. Jedna věta se točila skoro celý den. Jednou se to nelíbilo režisérovi, pak zase klientovi, pak jsem zase moc mrkal a podobně.

Uvažoval byste o účinkování v některém z 'nekonečných seriálů'?

Klidně.

Byl byste schopen se vzdát divadla?

Schopen bych toho byl a klidně se může stát, že za tři roky budu dělat úplně jinou práci. Zatím však nevím co. Učím se španělsky pro strýčka Příhodu.

Jak herec David Beneš relaxuje?

S rodinou. Mám ročního syna Jeronýma a ten mě naplňuje štěstím a báječně se s ním relaxuje, hlavně když mě nechá trochu vyspat (smích). Také máme kapelu, divadelní bandu, jak uvedl kolega Batěk, 'Nezahráli'. Místo hospody chodíme do zkušebny a zkoušíme. Když jsme nás zakládali, vyšla na mě, jako na špatného kytaristu, basa, ale nelituju (smích).

Jaké máte ještě koníčky?

Cestování. Mám radši přírodu než města. A nejradši hory. Vysokohorskou turistiku, pokud možno s trochou lezení. Mám strach z výšek, ale za ta panoramata to pak stojí.

Nepletou si vás lidé s někým?

Pletou. Chtěl bych zde upozornit, že v chebském divadle pracují dva kudrnatí pánové. Já a šéf techniky Pavel Kubín. Shodou okolností kapelník Nezahráli. Jeho většinou zastavují mladé slečny a mě zase jeho známí a tváří se uraženě, když je srdečně nezdravím. Jednou provždy: Pavel má větší kolečko na temeni. Jo a nejsme bratři (smích).

Která je vaše nejoblíbenější role?

Rád vzpomínám na Kennyho v 'Jako naprostí šílenci', Bartleyho v 'Mrzáku Inishmaanském', Sokrata v 'Práskni do bot'. A 'Áda' z představení Doma u Hitlerů je taky fajn. A moje vysněná role je kníže Myškin alias Idiot od Dostojevského anebo bych chtěl hrát padoucha v jedné z těch bláznivých komedií s Budem Spencerem a Terencem Hillem, jak vždycky dostanou strašně na budku a srandovně se perou. Ale Bud s Terencem už bohužel netočí.

Autor: Martin Rejsek

26.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení