Několik stovek hostů z Lubů a německého města Erlbach a dalších měst zavítalo o víkendu do Lubů. Konal se tu již devatenáctý ročník Hraničních slavností. Zábavu si užívali jak děti, tak i dospělí. K tanci a poslechu zahrály kapely Griff, Drsná žízeň a Duo Safír. Na programu byla řada soutěží pro děti, malování na trička, jízda na ponících, soutěž v létání balonků anebo i výstava traktorů.

„Lidé už to vnímají jako tradici a každoročně se jich této akce zúčastní mnoho," řekl starosta Lubů Karel Kubeš. „Hosté se tu scházejí velmi rádi, protože si každý rok mají co říct a i provázanost toho jazyka je tu docela velká, protože jsme jen čtyři kilometry od hranic s Vogtlandem," podotkl starosta.

Pestrý program si užívaly především děti.

„Moc se mi tady líbí a nejvíc asi na skákacím hradě," řekla malá Beátka Hrbková ze Sokolova, která do Lubů přijela za babičkou. „Pak jsem byla ráda, že mi jeden klaun vytvořil z nafoukaných balónků křídla na záda. Vypadala jsem jako motýl," dodala malá návštěvnice.

Jediné komplikace při pořádání podobných oslav jsou s elektřinou.

„Protože tuto akci pořádáme pravidelně několik let, máme to technicky tak zvládnuté, že žádné velké problémy nenastávají," uvedl Karel Kubeš. „Malým zádrhelem je pouze elektřina, která u hranic s Německem bohužel není a je třeba ji vyrábět pomocí generátorů," posteskl si starosta. „Občas se tedy stane, že některý z těch generátorů vypadne, a v tu chvíli přestane hrát například hudba. Ale stává se to výjimečně. Všem, kteří se podílejí na organizaci těchto slavností, patří velký dík," poznamenal starosta.

Akci ocenili i němečtí hosté. „Jezdím sem velmi ráda, pokaždé je tu skvělá atmosféra," smála se Brigite Opel z města Markneukirchen. „Pochutnala jsem si tu na koláčích i klobáskách a hlavně pivu," dodala radostně.