„Jsem s letošním ročníkem moc spokojená. Ať už začnu s velmi vysokou návštěvností či s novinkami, které se osvědčily," řekla nadšeně ředitelka festivalu Romana Parmová. Velký zájem o filmy potvrzuje i to, že na jedno představení přišlo místo dvou tříd celých osm.

Slova chvály měl pro festival i režisér Eugen Sokolovský, který zde se svým filmem Sněžný drak vyhrál hlavní cenu festivalu Křišťálový šaton v kategorii do 12 let od dětské poroty. „Celý život tvořím díla pro děti a tohle je taková sladká odměna," děkoval při přebírání ceny. „Moc si toho vážím, musím se navíc přiznat, že mi cenu kolegové z Barrandova trošku závidí. Ještě více mě těší fakt, že snímek vybrala dětská porota. Děti nikdo neoklame," prozradil při děkovné řeči Sokolovský. Ten navíc odtajnil, že jeho snímek bude vysílán na České televizi při prvním svátku vánočním. „Je to lepší než na Štědrý den, to mají lidé plnou hlavu dárků a plná břicha salátu a řízků," uzavřel režisér.

Letošní ročník nabídl dvakrát více doprovodných akcí, než tomu bylo v minulém roce. Zásluhu na tom mělo otevření divadélka Točny, která hostila nejednu akci.

Rozšířila se i skupina měst, ve kterých se promítaly filmy. Včetně Ostrova tak byly filmové kousky k vidění v dalších šesti městech. Do řady měst a obcí se nově přiřadila Kadaň.

„Spolupráce s městy a vesničkami byla opět výborná a do příštího ročníku plánujeme další navýšení počtu promítacích sálů po celém regionu," uvedla ředitelka festivalu. Letos se i rozrostly řady v dětských médiích. K již klasickým píšícím novinářům či televizním zpravodajům se letos přidaly i neslyšící děti z Prahy, které během filmového festivalu překládaly rozhovory do znakového jazyka a natočily film. „Ten pojednává o soužití dvou světů. A přibližuje tak denní problémy neslyšících," řekla ředitelka a hned dodala: „Úplně sem zapadli, jako by zde už pracovali roky. Proto mě těší, že přislíbili účast i na dalším ročníku."

Slavnostního ceremoniálu se účastnil i herec Jaroslav Vízner. „Moc rád jsem vyslyšel pozvání. Byl jsem v Ostrově před desítkami let, ale dnes to vypadá úplně jinak. Je krásnější," uvedl patron festivalu.

Udělené ceny

Dětská porota:

Hlavní cena festivalu Křišťálový šaton v kategorii do 12 let Sněžný drak;

Hlavní cena festivalu Křišťálový šaton v kategorii od 13 do 18 let Bastardi 3; Zlatý dudek za nejlepší dívčí a chlapecký herecký výkon Jana Pidrmanová a Filip Cíl

Odborná porota:

Cena Oty Hofmana do 12 let: Šťastný smolař; V kategorii od 13 do 18 let nebyl vyhlášen vítěz; Zvláštní cena poroty Štastný smolař

Cena diváků: 12 měsíčků