VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních to bude žít

Mariánské Lázně - Právě tento víkend pořádá v Mariánských Lázních místní spolek švihák další z řady svých zajímavých akcí. Nese název miniKok a díky ní se část kolonády Ferdinandova pramene promění v kavárnu, galerii, kino a koncertní sál.

26.5.2017
SDÍLEJ:

V kavárnu, galerii, kino a koncertní sál se už tento pátek promění část kolonády Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Tři dny bude místo žít bohatým multižánrovým programem, který pro místní a návštěvníky lázní připravil spolek Švihák.Foto: Deník / Simeonová Václava

Spolek Švihák se skládá se z lidí, kteří chtějí město s kvalitní a zároveň široce přístupnou kulturou. Šviháci organizují kulturní aktivity, které otevírají zajímavá témata a vytvářejí příležitosti k setkávání. Jejich akce jsou snadno přístupné, přitažlivé pro publikum napříč generacemi, ale necílí na jednoduchou zábavu a lidový vkus. Mezi nejpopulárnější akce patří PechaKucha Night – série prezentací ve formátu „20 snímků po 20 vteřinách". Na PechaKucha už vstoupily desítky inovátorů, netradičních umělců, sociálních podnikatelů a dalších osobností, které zpravidla neplní titulní stránky novin, ale slyšet je hovořit o jejich vizích a o tom, co je žene kupředu, je fascinující.
Kromě PechaKucha jsou tu ještě architektonické dny, cyklojízdy, večer slam poetry, multižánrový festival Kulturní ozdravení a jeho zkrácená verze miniKOK. Díky těmto akcím do města přijíždějí inspirující osobnosti z mnoha oborů, místní aktivní lidé a projekty se navzájem poznávají a propojují. A co jiného, než přesně toto, je znakem živého města?

Jak vznikl nápad festival uspořádat, ale i to, co Švihák dalšího dělá, prozrazuje v rozhovoru předsedkyně spolku Markéta Monsportová.

Kdy a jak vznikl nápad uspořádat tento festival? Markéta Monsportová
První festival Kulturní ozdravení proběhl od 6. června do 6. července 2014. Jeho hlavním účelem bylo ukázat místním i turistům alternativní přístup nejen ke kultuře, ale i k využití prostorů kolonády Ferdinandova pramene. Na tento měsíční multižánrový festival přijalo pozvání od našeho spolku několik desítek umělců a kreativců z různých koutů republiky i světa. Ti zde předváděli to, v čem jsou dobří nebo to, co je baví. Festival se nakonec protáhl na tři měsíce. V roce 2015 jsme pak navázali Dnem Parků a v roce 2016 pak festivalem miniKOK.

Vysvětlíte, co znamená přízvisko Kok?
Kok je zkratka pro Kulturní ozdravnou kúru. Pohrávali jsme si s písmeny K.O.? - O.K.! až nám z toho vznikl KOK. Nápad udělat vizuál festivalu s kohoutem Ferdinandem už pak následoval, ani nevíme jak. Každopádně se velmi dobře uchytil.


Potřebují podle Vás Mariánské Lázně Kulturně ozdravnou kúru?
Žijeme a působíme v lázních, kam se jezdí lidé léčit. Pobyt v lázních se doporučuje jako prevence. A kultura je potravou duše. Takže ano, kulturně se ozdravovat potřebujeme všichni.

Je něco, co si konkrétně vy sama v programu nenecháte ujít?
Já si nenechám ujít během těch tří dnů nic. Pokud by měl někdo nedostatek času a chtěl poradit, kam určitě zajít, tak rozhodně doporučuji navštívit vernisáž výstavy Vojna in the Kittchen, koncerty Vladivojna Trio a Nauzea Orchestra. Těším se také na přehlídku nejlepších filmů FAMU Festu. Sobotní odpoledne bude také velmi nadupané, program jsme se snažili opět sestavit tak, aby si každý přišel na své.

Švihák ale nepořádá jen tuto akci. Co dalšího chystáte?
Už v červnu, konkrétně 17. června, proběhne 14. PechaKucha Night, shodou okolností také na Ferdinandce. Na konci prázdnin pak chystáme Doprovodný program Marienbad Film Festivalu, tentokrát společně s hudebním magazínem FULL MOON.
Autor: Václava Simeonová

26.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení