Předchozí
1 z 5
Další

Začalo to jednou lodí, kterou jsem si jako dvanáctiletý našel na bleším trhu.Zdroj: Deník / Jana Bežáková

Začalo to jednou lodí, kterou jsem si jako dvanáctiletý našel na bleším trhu. A skončilo to největší sbírkou Lego Star Wars v republice i v Evropě. Už jako malý jsem si hrál s Legem. Star Wars jsem začal sbírat ve chvíli, kdy jsem poprvé viděl film. Vím o Star Wars všechno. Poté mě to chytlo a mým nejnavštěvovanějším obchodem se stala hračkárna.

Do kompletu nám chybí 150 setů, a to se každý rok vyrábějí nové a nové edice.Zdroj: Deník / Jana Bežáková

Do kompletu nám chybí 150 setů, a to se každý rok vyrábějí nové a nové edice. A i kdybychom se sebevíc snažili, sto z nich mít nikdy nebudeme. Spousta z nich je tak stará, že se sehnat nedají. Některé se zase dávaly jako bonus zaměstnancům. Jiné byly vyrobeny v Americe a nepouští se do Evropy. Běžný smrtelník je v obchodě nekoupí. A když jo, vyšlo by to na šílené peníze. Pak už je to jen o štěstí, že se někde objeví a já je získám. Je ale jeden vysněný set, který bych chtěl mít ve své sbírce. Jde o set dropship. Ten bych vážně chtěl, ale obávám se, že bych musel mít obrovské štěstí.

Je potřeba říct, že většina setů, které mám, je z druhé ruky.Zdroj: Deník / Jana Bežáková

Je potřeba říct, že většina setů, které mám, je z druhé ruky. Navíc Lego svou hodnotu neztrácí. Například jeden z ultimátních, tedy jedinečných setů před lety stál zhruba deset tisíc korun, dnes má hodnotu 180 tisíc korun. Ale ano, máte pravdu, že je to o penězích. Sety sháním na internetu, jezdím po bleších trzích, někdy nás kontaktují lidé, kteří mají stavebnice třeba jako dědictví. Když už to sesbíráte do tohoto množství, vybíráte si set a také jeho cenu. Musíte mít svou hranici, přes kterou už nepůjdete. Já bych tahal kartu pořád, ale naši mě krotí. Jsou to uložené peníze, ale musíme platit složenky a jíst. Občas táta s nadsázkou, když utrácím, říká, že budeme jíst plastové kostičky. Jsou i sety, které koupíme a zase prodáme. K výdělku pak něco přidáme a koupíme další Lego. Jinak vlastně neutrácím, svůj první telefon jsem dostal před dvěma lety, kdy jsem šel studovat. A navíc nepotřebuji nejmodernější typ, stačí mi průměrný mobil. Je ale pravda, že se nedá sbírat víc témat, protože to by člověk musel být opravdu miliardář.

Skončilo to největší sbírkou Lego Star Wars v republice i v Evropě.Zdroj: Deník / Jana Bežáková

Skončilo to největší sbírkou Lego Star Wars v republice i v Evropě. Vlastnoručně jsem postavil a vlastním 620 setů Lego Star Wars. Jen v pokoji s Lego Star Wars je více jak 200 tisíc kostiček, dohromady po celém naše domě je více jak milion stavebních dílků.

Diorama je to zdokonalení toho modelu.Zdroj: Deník / Jana Bežáková

Diorama je to zdokonalení toho modelu. Stavba, která může mít rozměr metr krát metr, a je do ní zakomponováno několik setů. Tím vytvoříte sekvenci z toho filmu, například v lese se pohybují postavičky, dáte do toho lodě. Můžete mít zelenou planetu, zasněženou planetu, ale musí to patřit k sobě podle Star Wars. Hrozný zážitek mám třeba ze Zlína. Výstava tam byla skvělá, ale byla tam paní aranžérka. A už, když jsem výstavu připravoval, chodila a říkala, sem bych dala to, sem zase tohle. Nakonec se mi jí podařilo zastavit. Tedy alespoň jsem si to myslel. Když jsem pak viděl fotografie, zjistil jsem, že dioramata opravdu přeskládala. Například k lodi ze šestého dílu mi dala figurku z dílu . V tu chvíli jsem se opravdu tak styděl.