Předchozí
1 z 5
Další

Přinášíme radost tisícům lidí, říká dirigent 

Alexandr Smutný stojí neuvěřitelných šestapadesát let stojí v čele Akordeonového orchestru Mariánské Lázně a tím se zapsal do České knihy rekordů jako nejdéle 'sloužící' dirigent.

K hudbě mě přivedli rodiče a také můj učitel František Blažek. Tatínek si přál, abych hrál u vojenské hudby, ale František Blažek rodičům doporučil konzervatoř v Kroměříži. Studoval jsem tam obor klarinet a akordeon.

Alexandr Smutný.Zdroj: archiv

Pocházím z Hroznětína a do Mariánských Lázní mě přivedla náhoda. Po vojně jsem chtěl učit na hudební škole v Karlových Varech. Tam nebylo volné místo, a tak mi doporučili Mariánské Lázně, kde chyběl učitel na akordeon. Do Lidové školy umění jsem nastoupil v roce 1962. Už při mém nástupu na školu projevil tehdejší ředitel Emil Vlk přání, abych založil akordeonový orchestr.

Alexandr Smutný. Foto: archivZdroj: archiv

Neměl jsem žádné zkušenosti, chyběly noty i kontakty. Co bylo ale veliké, byla chuť do práce. Mezi mými žáky bylo sedm velice šikovných harmonikářů a s těmi jsem začínal. Dva roky jsem se po stránce dirigování vzdělával u vynikajícího hudebníka Václava Nováčka, kterému jsem za vše, co mě naučil, vděčný. Už koncem roku 1962 jsme vystupovali na veřejnosti.

Alexandr Smutný. Foto: archivZdroj: archiv

Postupně přibývali členové a orchestr jsem rozšířil i o doprovodné nástroje. V současné době má orchestr 50 členů a musím říct, že patří ve své kategorii ke špičce v České republice. Získali jsme mnoho ocenění na mezinárodních soutěžích a přehlídkách. Účinkovali jsme v městech republiky i zahraničí, například v Belgii, Španělsku, Itálii, Německu nebo Irsku. Absolvovali jsme také několik turné po Mexiku nebo po ostrově Réunion v Indickém oceánu. Všude, kde jsme účinkovali, jsme hrdě a vzorně reprezentovali nejen naše město, ale především Českou republiku.

A. Smutný se svou manželkou. Foto: ArchivZdroj: archiv

Těch šestapadesát let bylo nádherných, vzhledem k tomu kolika lidem hudbou přinášíme radost. Vše se zdá až neuvěřitelné: každý rok desítky koncertů, nespočet napsaných not v partiturách i v jednotlivých partech, množství krásných dojmů z úspěchů, ocenění, chvály za poctivou práci. Nejde jen o samotné účinkování, ale i o nespočet hodin na zkouškách. Setkávání s muzikanty a zpěváky mi dodávají sílu a chuť do dalších nápadů a tvoření. Prostě je to 55 let nabitých energií a elánem vynikajících lidí a muzikantů.

Akordeonisté A. Smutného. Foto: archivZdroj: archiv