K moři, do exotických zemí či subtropů doporučují odborníci cestovat až od tří let, určitě ale ne do tří měsíců věku. Jak ale říká Dana Mandíková z ústecké cestovní kanceláře Elbis, je to velmi individuální.

V první fázi by rodiče podle jejích slov neměli zapomenout, že budou cestovat letadlem s malým dítětem, kterému může být během letu špatně, a přitom to neumí říct. Dítě do tří, čtyř let v tu chvíli neví, co se s ním děje. Může být neklidné a svým pláčem způsobit stres rodičům i okolí.

Jak se dobře připravit, aby cesty autem nebyly nepříjemné:

„Rodiče by na to měli myslet předem. Dnes lékárny nabízejí spoustu přípravků, které malému cestovateli uleví. Nutné je také vybrat destinaci, kde nejsou padesátistupňová vedra. Je vhodné si zabalit malou lékárničku se základními léky, protože u malých dětí často hrozí třeba teploty, nevolnost, střevní potíže,“ vysvětluje Dana Mandíková.

Nezapomeňte hračky i pohádky

Kromě jiného musíme myslet také na zabavení dítěte během dlouhé cesty, aby zlobením či pláčem nerozhodilo své okolí. Doma nesmíme zapomenout jeho oblíbené hračky či pohádky, třeba i na DVD.

Naše ratolest totiž nebude celý den v moři nebo na pláži, ale bude si chtít i odpočinout na pokoji či v prostorách hotelu. Pozor ale na přechody z horkého vzduchu do klimatizovaných prostor kvůli nachlazení.

Při úvahách o dovolené je také třeba zohlednit délku pobytu. Za týden se dítě většinou nestihne zadaptovat, ideální jsou nejméně dva týdny na pohodové zvyknutí v cizí zemi.

Cestování do exotických zemí může být pro malé děti zátěží:

V nabídkách cestovek jsou také baby-friendly hotely. Ty poskytují takové služby, které umožňují vyžití pro rodiny s malými dětmi. Nabízí je většina evropských zemí jako jsou Bulharsko, dětmi oblíbené kvůli písečným plážím, stejně jako třeba Řecko, Španělsko či Itálie.

"Naopak v afrických zemích jsou programy pro děti běžné i bez označení baby-friendly hotel. V každém případě rodině specialista připraví kompletní zájezdový balíček na míru, aby cestování s dítětem bylo, pokud možno, co nejvíce příjemné,“ říká zástupkyně cestovky Elbis.

Při plánování dovolené je podle jejích slov vhodné myslet i na cestu na letiště. „Máme třeba nasmlouvané o něco levnější parkování nedaleko Prahy, což je pro rodiče cestující často s dětmi praktické.“

Bez kvalitního pojištění necestujte

Při jakémkoliv dovolenkovém výjezdu za hranice Česka je vhodné mít rovněž kvalitní pojištění a nespoléhat se jen na všeobecnou pojistku z platební karty či „modré evropské kartičky“. Kromě zavazadel či sportovních aktivit pojistka kryje hlavně úrazy, léčebné výlohy a storno.

Co na seznamu věcí k moři nesmí chybět:

„Ideální je velká evropská pojišťovna, jež má zastoupení ve všech státech a mnoha zdravotnických zařízeních. Pak není problém v rámci pojištění například přistavit taxi zajištěné pojišťovnou, lékařskou asistenci do hotelu a další služby. Pro rekreanty včetně dětí je důležitá i proto, že nemusí platit hotově, protože částky můžou dosahovat i stovek tisíc korun,“ varuje Dana Mandíková.

Poslední dobou je u ústecké cestovky velkým hitem Egypt a Tunis díky příznivým cenám. A v pětihvězdičkových hotelech je většinou k dispozici i nasmlouvaný lékař, pojišťovna zajišťuje lékařský servis 24 hodin denně včetně překladu do češtiny.

První dovolená s dětmi u moře nemusí být stres:

| Video: Youtube

„Nemusíte tak mít obavy, jak zajistit odvoz k lékaři, do lékárny či zpět do místa ubytování. S dítětem je ideální letět do těchto zemí mimo sezónu, kdy tam již nepanují padesátistupňové teploty.“

Sluneční žár hrozí problémy

Dítě do tří let by podle lékařů nemělo být vůbec na přímém slunci. Ideální je s dítětem nechodit na slunce od 11 do 15 až 16 hodin, a kromě kvalitního opalovacího krému ho před spalujícím slunkem chránit i vhodným oděvem, čepicí a brýlemi.

Dítě také ocení spíš než skalnaté pobřeží brouzdaliště s bazénem u hotelu či pozvolnou písečnou pláž. A nezapomeňme hlavně malé děcko po mořské koupeli opláchnout sladkou vodou a ošetřit mu pokožku.

Pozor na povinné očkování

Vyloženě exotické země vyžadují i očkování, které se v zahraničí liší. „Nejčastější je žloutenka či malárie, ale s úplně malými dětmi tyto cesty nedoporučujeme i kvůli délce letu, kdy výjimkou není 12, 14 hodin. A pokud to jsou Kapverdy, SAE či Omán, kam se teď hodně létá, tam očkování není vyžadováno,“ upřesňuje Dana Mandíková.

Asistenční služby s dostatečnými limity jsou základ:

Pokud jde o stravu, většina rodin s dětmi dnes preferuje all inclusive, které nakonec vyjde nejvýhodněji a tam si vybere každý. „I africká letoviska částečně přizpůsobují nabídku pokrmů, takže se nemusíme bát, že se náš potomek nenají. U dětí je také potřeba myslet na dostatečný příjem tekutin, a to pouze z kupované vody v lahvích,“ dodává zástupkyně cestovky.

Jiné hygienické normy při úpravě pitné vody v zahraničí mohou našim dětem, ale i dospělým způsobit zažívací problémy.

Pokud rodiče chtějí jet společně se svým batoletem k moři, měli by si pro cestování vybrat vhodné období. A tím je podzim nebo jaro, kdy u moře panují příjemnější teploty.