Při zařizování dětského pokoje myslete v první řadě na bezpečnost. Pak také na to, jak efektivně využít prostor v dětském pokoji, také jakou vybrat barvu. Bezpečnost je nejdůležitější. Nábytek by měl být pevně přichycený ke stěně, aby ho dítě nemohlo svrhnout na sebe. Vyvarujte se ostrým hranám, přednost dejte nábytku se zaoblenými hranami. Dbejte také na to, že pokud je nábytek blízko okna, to by mělo být zabezpečeno. Ověřte si také, jestli jsou na nábytku použity zdravotně nezávadné barvy a bezpečné materiály, které splňují evropské normy.
Jak rozdělit prostor v pokoji
Dětský pokoj by měl být rozdělený na tři zóny. První pro odpočinek, druhá na hraní a zábavu, třetí na tvoření a učení se. Postel by měla být vždy umístěna v rohu nebo podélně u stěny, tak zůstane dostatek prostoru pro hraní. Využít můžete také toho, že nábytek může růst do výšky. Třeba v případě poschoďové postele může spodní část sloužit jako místo na hraní a učení, nebo úložný prostor. Pokud si nebudete jistí, poraďte se s odborníky, možností je také nechat si vyrobit nábytek na míru.
Jak vybrat vhodné barvy
Pro dětský pokoj se hodí veselé a výrazné barvy. Ale pozor, i při jejich volbě byste měli být obezřetní, příliš výrazné a divoké kombinace mohou děti vyrušovat a způsobovat problémy se soustředěním. Odborníci obvykle doporučují vybírat maximálně tři barvy. Základ, tedy zdi, podlahu a nábytek, by měly tvořit neutrální barvy, případně jemnější a pastelové odstíny. Takové na dítě působí uklidňujícím dojmem. K oživení stěn pak můžete využít například tapety s nejrůznějšími motivy, na trhu je jich široká nabídka. To vše pak můžou doplňovat vhodně zvolené polštářky, závěsy, obrazy nebo koberečky.
Jak správně zorganizovat dětský pokoj:
Vše se mění podle věku
Děti rychle rostou a na to je také třeba při zařizování pokojíčku nutné myslet. S vyšším věkem se mění potřeby vašeho potomka, ale také jeho zájmy. Proto je nutné dětský pokoj přizpůsobovat. V tomto případě lze jít dvěma cestami. První možností je pokoj zařídit podle aktuálního věku dítěte a pak vybavení každé zhruba tři až čtyři roky obnovovat. Druhou cestou je zvolit už od začátku neutrální přístup a nábytek, který není určen jen a pouze pro ty nejmenší. Vyberte praktický nábytek, který bude růst s vaším potomkem. V případě postele nezapomínejte na kvalitní matraci. Obecně klaďte důraz na pohodlí, volte ergonomický a zdraví prospěšný nábytek.
Je potřeba také úložný prostor
Při zařizování pokojíčku pro děti myslete také na potřebu úložného prostoru. Hračky, knihy, školní pomůcky nebo oblečení musí mít také svoje místo. Potřeba úložného prostoru roste s věkem dítěte. Malé děti si například rády hrají na zemi, také nepotřebují tolik úložného prostoru. Skříní nejrůznějších typů, polic, regálů a rozmanitých úložných boxů je na trhu nepřeberné množství.
Důležité je dobré osvětlení
Zásadní součástí vybavení dětského pokoje je osvětlení. Také to závisí na potřebách dítěte, jeho věku a činnosti, které se zrovna věnuje. Pokud máte možnost, lepší je přirozené světlo, ale samozřejmě využití umělého se nevyhne nikdo. Hlavní osvětlení by mělo osvětlit celou místnost. Na výběr je v dnešní době také relaxační osvětlení, to se doporučuje, pokud se děti třeba bojí tmy. Pak jsou důležitá také pracovní světla, ta poslouží při čtení, kreslení, psaní úkolů a podobně. Rozdílná je i barva tepla pro aktivitu, práci nebo klidový režim.