Chcete posílit imunitu svého dítěte? Ideálním řešením je pravidelná návštěva sauny. Pobyt v sauně alespoň jednou týdně má pozitivní vliv na zdraví. Snižuje pravděpodobnost respiračních onemocnění, očišťuje tělo, stimuluje nervový a kardiovaskulární systém. Děti jsou pak méně nachlazené a odolnější proti nemocem v dětském kolektivu.

Pamatujte ale na to, že děti potřebují v sauně speciální zacházení. Nevydrží takové podminky, jako dospělí. Pokud dítěti nechcete saunování změnit v nepříjemný zážitek, který si bude pamatovat celý život, dodržujte tyto zásady.

Sauna je pro zdraví prospěšná:

| Video: Youtube

Kdy se saunováním dětí začít?

Ten správný čas, kdy vzít dítě poprvé do sauny, je podle odborníků kolem jeho tří let. V tomto věku jsou děti už lépe schopné zvládat horko a vyjádřit své pocity. Umí už rodičům říct, kdy je pro ně saunování příjemné a naopak, kdy se jim pobyt v sauně nelíbí. V tomto věku ještě nemá dětské tělo termoregulační schopnosti jako u dospělých, proto je potřeba podmínky saunování přizpůsobit mladému tělíčku.

Nejdůležitější je teplota v sauně. Zatímco dospělí se běžně saunují při teplotě nad 90 °C, u dětí se doporučuje mnohem nižší, tedy 60 až 80 °C. U nejmenších dětí raději při spodní hranici. Při jedné návštěvě sauny s dětmi je vhodné opakovat počet zahřátí a ochlazení maximálně třikrát za sebou. Po saunování je pak nutné zajistit dětem dostatek odpočinku a tekutin.

Jen málokteré dítě odolá při pohledu na „trampošku“ potřebě pořádně si zaskákat:

Podle webu prowellness.cz je kolem dvanácti let už dětský organismus natolik vyvinutý, že zvládne bez větších obtíží saunu podobně jako dospělý. U těch měnších je pro jejich mladý organismus vhodnější sauna s horkou párou nebo alespoň bio-sauna. V obou jsou nižší teploty než v klasické sauně a vysoká vlhkost vzduchu, což usnadňuje dýchání a nevysušují se sliznice.

U malých dětí musíme hlídat také délku pobytu v sauně. Ta by měla citlivě korespondovat s věkem a saunovými zkušenostmi malého návštěvníka sauny. U nejmenších bývá kolem tří minut, u starších dětí zhruba sedm minut. Teprve od dvanácti let si děti mohou užívat saunování déle než 10 minut.

Při plánování dovolené s malými dětmi musí rodiče zvážit řadu věcí:

Ochlaďte dítě vlažnou vodou

Před vstupem do sauny dítě osprchujte vlažnou vodou a utřete. Během saunování pozorujte jeho reakce, pokud se mu saunování nezamlouvá, nenuťte ho do něj. Odborníci rozhodně nedoporučují po saunování skok do bazénu s ledovou vodou, jako to známe u dospělých. Pro děti je naopak doporučováno pozvolné ochlazení vlažnou vodou, které je pro ně mnohem šetrnější. Pak dítě utřete a zabalte do suchého ručníku. Nezapomínejte také na to, že dítě potřebuje po sauně odpočívat.

Pokud se rozhodnete navštěvovat se svým dítětem saunu, rozhodně k tomu nejsou vhodné velké veřejné sauny, které nemají pro dětské návštěvníky potřebné podmínky. Navíc některé tyto sauny mají omezený věkový limit svých návštěvníků. Pokud sami doma malou saunu nemáte, zkuste oslovit někoho ze svých známých, protože dnes už jsou domácí sauny běžné.

Pětina mladých lidí v Ústeckém kraji přemýšlela o tom, že by si sáhla na život:

Saunování si ale můžete užít se svým potomkem také v některých wellness centrech, některá z nich už pamatují i dětské zákazníky. Například Resort Valachy ve Velkých Karlovicích připravuje pro děti speciální saunové rituály.

„Náš Saunový svět je z důvodu zachování klidu v sauně přístupný návštěvníkům od čtrnácti let. Ovšem ubytovaným rodinám s dětmi nabízíme možnost užít si saunování každý den od 9.30 do 11 hodin. Má to hned několik výhod – v tuto dobu ještě není v sauně tak vysoká teplota, navíc se zde vždy v 10 hodin koná dětský saunový rituál nazvaný Dětské čarování, na který se naši nejmladší hosté upřímně těší,“ uvádí šéfsaunér tohoto resortu Tomáš Ondřejka.