Kdo ale chtěl, mohl stejně zapálit symbolickou svíčku na tradičních pietních místech jako v jiných letech, mohl třeba i zavzpomínat na doby už tak dávné a popřemýšlet i o tom, kam jsme se za těch už 31 let dostali.

Jsme skutečně demokratickou zemí, kde jsou si všichni rovni, nebo s trochou klišé jsou si stále někteří rovnější? Slovo demokracie se totiž bohužel spíše stalo novodobým zaklínadlem mnohých, kteří ho nedokáží ani řádně pochopit, přesto se jím ohánějí, aniž by ho sami ctili.

Karlovarský kraj jako jediný i nadále zůstává bez nové krajské vlády. A není to přitom poprvé. Situace začíná být i pro informované nepřehledná, mnohdy hysterická. V posledních dnech se navíc začala skloňovat slova jako koalice nenávisti, obcházení vítěze voleb či demokratická vůle voličů. Ano, hovoří se tu hodně právě také o demokracii. V demokratické společnosti má každý občan nejen právo volit, ale říci i svůj názor. Demokratická společnost je taková, kdy jeden názor nemusí ale ctít všichni a každý může mít prostor i na tento názor reagovat. Volby v Karlovarském kraji sice vyhrálo uskupení ANO, rozhodně ale nezískalo „ano“ od většiny všech voličů regionu. I když má právo sestavit krajskou vládu, nemůže si nárokovat, že to ostatní strany nemohou udělat také. V demokratické vládě se totiž počítá se všemi hlasy, nejen s těmi vítěznými.

Jana Kopecká, šéfredaktorka Karlovarského deníku