Alkohol za volantem – to je otřesné spojení! Následky takové situace mohou být doslova zničující. Chebané nyní přetřásají nový případ, kdy byl odsouzen místní známý osmatřicetiletý provozovatel pivnice U Františkánů Aleš Učík. Tři a půl roku nepodmíněně dostal za smrtelnou autonehodu, po které vyhasl jeden život a odehrála se loni 14. prosince odpoledne nedaleko osady Kamenný Dvůr na Sokolovsku. Učík měl mít v krvi 1,78 promile alkoholu. Není to však jediná havárie opilého řidiče, o které se hovoří.

Obžalovaný Učík se však proti verdiktu sokolovského soudu odvolal. Je viněn, že způsobil smrt z nedbalosti a v čase kolize měl místem projíždět rychlostí 102 až 124 kilometrů za hodinu. Na mokré a namrzlé vozovce se srazil s protijedoucím automobilem značky Hundai Accent, jehož 47letý řidič na na místě zahynul a tři spolujezdci utrpěli těžká zranění.

„Naprosto jízdu po požití alkoholu odsuzuji,“ neskrýval Petr Učík z Chebu, strýc Aleše Učíka. „To, co se stalo, je doslova tragédie pro celou rodinu. Je nám to všem moc líto,“ dodal. Samozřejmě, že největší neštěstí je to pro rodinu zahynulého řidiče.“

Další nehoda, která otřásla celým Chebskem se stala na konci letošního ledna. Tehdy při ní zemřeli dva lidé. Došlo k ní na silnici č. I/6 nedaleko od Arnoltova na Sokolovsku. Stala se ve středu 28. ledna večer. Podle policie ji měl zavinit chebský lékař Jaroslav Révay. Se svým BMW tam při průjezdu táhlé zatáčky přejel do protisměru, kde se bočně srazil s protijedoucím Renaultem, který řídila dvacetiletá dívka. Poté se čelně střetl s osobním automobilem Volvo. Právě řidič a spolujezdkyně z Volva, Martin Voborník a Lenka Svědíková z Chebska, utrpěli smrtelná zranění. Vyšetřování případu už sokolovská policie dokončila.

„Pachatel byl obviněn z trestného činu ublížení na zdraví,“ uvedla sokolovská policejní mluvčí Andrea Kávová. Jeho spis už policisté předali státnímu zástupci. Případ tak tak míří před sokolovský soud.

Po nehodě Jaroslav Révay odmítl dechovou zkoušku i odběr krve. Policie dokonce požádala veřejnost o pomoc při zjišťování, kde se odpoledne a večer před tragickou nehodou pohyboval.

Josef Voborník, jehož bratr při nehodě zahynul, začal okamžitě bojovat za řádné vyšetření případu a zpřísnění trestů za havárie způsobené pod vlivem alkoholu. Viníkům chce vzít možnost odmítnout test na alkohol. Dokonce kvůli tomu připravil i petici Alkohol za volant nepatří, pod kterou se už podepsalo více jak osm tisíc lidí.

„Tady už nejde jen o Martina a Lenku. Něco podobného se může stát komukoliv,“ vysvětlil Voborník. „Jedním z cílů petice je zrušení možnosti odmítnout zkoušku na alkohol. Naše zákony musí přestat skýtat viníkům možnost vyhnout se spravedlivém trestu,“ dodal.

Podle čtyřicetiletého profesionálního řidiče Pavla Novotného z Chebu je situace na silnicích v regionu rok od roku horší. „Je to smutné, ale já a moji kolegové si myslíme, že na frajery za volantem posilněné něčím ostřejším mnohdy policie nestačí. Nevím, je–li chyba v zákonech nebo v činnosti našich policistů,“ řekl naštvaně.

(Vladimír Kučera, Petr Przeczek)