Mimořádně tragický víkend zažili záchranáři na Chebsku. Zasahovali u řady dopravních nehod. Ta nejhorší se stala v sobotu v podvečer na obchvatu města Aše, nedaleko od hraničního přechodu do Německa. Čelně se zde srazila dvě osobní auta. Jedno s českou, druhé s německou registrační značkou. Na místě zůstali dva mrtví lidé, další čtyři byli se zraněními převezeni do nedaleké nemocnice v německém Selbu.

„Nehodu pravděpodobně zavinil řidič českého vozu, který z dosud nezjištěných příčin vjel do protisměru,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hrušková. „Přesnou příčinu ale ještě šetříme,“ dodala mluvčí.

Na místo okamžitě přispěchala Rychlá záchranná služba. Dvěma lidem z českého auta již ale nebylo pomoci. Na místě svým zraněním podlehli. Zraněnou posádku druhého vozidla transportovali zdravotníci do nemocnice v německém Selbu.
„V jejich případě šlo o dvě lehká a dvě těžká zranění,“ uvedl mluvčí Rychlé záchranné služby Karlovarského kraje Lukáš Hutta. „Bylo tam zranění hrudníku a páteře,“ upřesnil.

Zásah byl mimořádně složitý. Kvůli jeho závažnosti policisté na několik hodin uzavřeli ašský obchvat, kde se nehoda stala.
Oběti havárie museli hasiči složitě vyprošťovat z trosek jejich vozidla. „Na místě jsme museli čekat na příjezd vyprošťovací techniky, jeden z mrtvých zůstal zaklíněný ve voze,“ uvedl velitel ašských hasičů Petr Paprsek.

Nebyla to ale první nehoda, kterou museli policisté o víkendu vyšetřovat. Už v pátek se mezi Skalnou a Plesnou srazila Škoda Octávia s Audi. Po havárii zde záchranáři napočítali šest zraněných. Pět z nich muselo na ošetření do chebské nemocnice.
Pravděpodobnou příčinou této dopravní nehody bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu namrzlé vozovky. Řidič Octávie dostal smyk a vjel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím autem.

Na místě musely zasahovat i dvě jednotky dobrovolných hasičů ze Skalné a Plesné.
Jednotka SDH Skalná byla na místě zásahu jako první. „Poplach nám byl vyhlášen ve 14.41 hodin. Na místě jsme zajistili dvě havarovaná vozidla. Z jednoho vozidla vyteklo na silnici několik litrů provozních kapalin. Tato vozidla jsme zajistili po stránce protipožárního zabezpečení a rozlité provozní kapaliny jsme zasypali sorbentem. Zraněné jsme předali s lehkými poraněními zdravotní službě,“ uvedl jednatel skalenských hasičů Roman Melničuk.

V době obou nehod se zrovna prudce měnilo na Chebsku počasí. V době té páteční u Skalné na Chebsku začalo sněžit. V sobotu v podvečer se zase po oblevě začalo ochlazovat. Nedělní počasí pak bylo k řidičům mnohem přívětivější.

„Tohle počasí je snad nejhorší. Chvíli taje, pak sněží a hned zase mrzne. Silnice strašně kloužou. Stačí pak i malá chybička a je hned neštěstí. Namrzlé silnice nic neodpustí,“ poznamenal rozvozce potravinářského zboží Miroslav Chládek. Tragický víkend ale nepanoval jen na silnicích Chebska. Podobná situace byla v celé republice, kdy při nehodách zemřelo nejméně čtrnáct lidí.

(pep)