K výbuchu plynu v rodinném domě došlo v sobotu v ranních hodinách v Horních Lomanech u Františkových Lázní. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Majitelé však nebudou moci objekt obývat.

„Výbuch vytloukl okna, sesul střechu domu a jsou vyboulené zdi,“ uvedl poznatky z místa jeden ze zasahujících hasičů Roman Melničuk ze Skalné.
„Mohu potvrdit, že se jedná o výbuch a zahoření, příčinou byl zřejmě plyn. Další podrobnosti zatím neznám,“ sdělila k případu výbuchu ve Františkových Lázních policejní mluvčí Martina Hrušková. „Na místo míří statik.“

„Výbuch způsobila plynová trouba,“ poznamenal k případu mluvčí hasičů František Petr. „Uletěla střecha a nikomu se naštěstí nic nestalo. Teď musí posoudit statik, jak budova vypadá a starosta Lázní musí obyvatelům zajistit náhradní ubytování,“ řekl mluvčí.

„Dům obývali dva senioři ve věku asi 70 let, v době výbuchu byl pán na lovu v Třebeni a paní byla ve chvíli výbuchu schovaná v jakémsi výklenku,“ informoval starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík. „My jim můžeme nabídnout náhradní ubytování v naší městské ubytovně a v pondělí se s nimi sejdeme na radnici, kde jim nabídneme byt v domě s pečovatelskou službou, který jsme shodou okolností měli ve středu komusi přidělit,“ řekl starosta. „Statik řekl, že je dům neobyvatelný a musí se strhnout.“

Exploze vyděsila i řadu sousedů, kteří měli o své domy strach. „Mě se zaklepal celý barák,“ řekl Oldřich Otradovec. „Skoro to vypadalo, jako by se znovu otřásla země po zemětřesení. Štěstí bylo, že tam plynu nebylo moc. Protože v opačném případě by to jistě poničilo i domy v okolí. A možná by pak celý dům pohltily i plameny,“ doplnil. „Pokud vím, tak tento výbuch poničil jen sousední garáž.“

Výbuch zaznamenali i další lidé z blízkého okolí. „Byla to velká rána, celý dům se zatřásl jako při zemětřesení. Hned jsem si myslel, že někde vybouchl plyn,“ řekl senior Zdeněk Štál. „Bál jsem se, aby mi to také moji nemovitost nepoškodilo. Zatřásly se mi i sklenice na polici,“ dodal.

Exploze si všimli i lidé, kteří bydlí dál od místa výbuchu. „Slyšela jsem jen obrovskou ránu a zadunění,“ řekla Marie Černická z Františkových Lázní. „Hned jsem se divila, co se stalo. Soused mi ale poté vysvětlil, že vybouchl plyn. Jsem ráda, že se nikomu nic nestalo, bylo to velké štěstí,“ doplnila Černická.

Dům měl vysklená téměř všechna okna a záclony volně plápolaly ve větru. „Já jsem šla ke svým známým do Františkových Lázní na návštěvu krátce po tom výbuchu,“ pověděla Anna Malá z Chebu. „Všude byl cítit silný zápach plynu, tak mi hned došlo, že zřejmě došlo k explozi. A navíc, když jsem viděla ta vysklená okna, bylo mi to jasné.“

Deníku se zatím nepodařilo kontaktovat ani jednoho z postižených seniorů. Podle místních se nyní nacházejí u příbuzných. Také Františkolázenští potvrdili, že stará paní neutrpěla žádná poranění.

(Nataša Šmatová, Jan Buriánek)