Místem smrti se nazývá silnice okolo Františkových Lázní. Někteří řidiči se zde obávají jezdit. Celý úsek si každoročně vyžádá několik obětí. Mnozí mají v živé paměti dvě tragické nehody motorkářů. Jedna se stala minulý týden u Zátiší. Motorkář byl v kritickém stavu transportovaný do nemocnice. V květnu o dvě stě metrů dál skonal 39letý řidič motorky. Policisté ale tvrdí, že s alarmující situací nic nemohou dělat. Chyba je v nepoučitelných motoristech.

„Evidujeme několik úseků častých tragických dopravních nehod,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Mezi ty patří například esíčko u Hazlova, křižovatka u čerpací stanice ONO nebo zmíněné Zátiší.“ Zajímavé je, že poslední dvě uvedená místa jsou přehledná. Policisté prý nemají, jak stav řešit. „Konkrétně u Zátiší je vše v pořádku. Problémem je fakt, že zde řidiči nedodržují zákon.“

Šoféři se úseku raději vyhýbají. „Již několikrát naproti mně nějaký blázen předjížděl,“ popisoval osmačtyřicetiletý Jan Slovák z Chebu. „Nebýt toho, že jsem vjel na krajnici, napálil by to do mně,“ zlobil se.

Podle odborníků je hned několik důvodů, proč se mezi tragickými úseky objevilo také Zátiší.
„Lidé zde jezdí na hranici povolené rychlosti, motorkáři často ještě rychleji,“ uvedl instruktor autoškoly Jiří Pabouček. „I přes to se předjíždějí. A na to potřebují v takovém případě delší dráhu.“ To si motoristé dovolují také především proto, že se komunikace jeví širší a přehlednější, než je. „Na křižovatkách je důvodem to, že se lidé rozhlédnou, ale když zahájí vyjíždění z vedlejší silnice, stav hlavní už tolik nekontrolují.“
Ačkoliv se za první pololetí tohoto roku stalo na silnicích Chebska o 95 dopravních nehod méně než v loňském roce ve stejném období, počet usmrcených se více než zdvojnásobil. V příčinách havárií stále vede nedání přednosti v jízdě, pak nepřiměřená rychlost a na třetím místě nesprávné předjíždění.

Podobně tragickým obdobím se policisté proto snaží předejít dopravně bezpečnostními akcemi. Jedna taková se uskutečnila i tento týden.
„Konala se v rámci preventivních opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu s cílem zlepšení dopravní situace a kázně motocyklistů ve snaze snížit počet dopravních nehod zejména s tragickými následky na pozemních komunikacích na území Plzeňského a Karlovarského kraje,“ sdělila západočeská policejní mluvčí Ilona Týmlová.

Muži zákona zkontrolovali 1666 vozidel a 79 motorkářů. Rozdali pokuty ve výši téměř čtvrt milionu korun. Za co platili motoristé nejčastěji?
Téměř každý desátý řidič překročil povolenou rychlost, více než 40 šoférů neměl auto ve vyhovujícím technickém stavu a sedmatřicetkrát zaregistrovali policisté nepoužití bezpečnostních pásů. Motorkáři byli nejvíc pokutovaní za vysokou rychlost, jeden dokonce za jízdu bez přilby, což je v současné době velice riskantní krok.