Ve fotbalovém družstvu dorostenců z karlovarské čtvrti Staré Roli i ve zdejší základní škole zavládl smutek kvůli tragédii, ke které došlo v pondělí večer. Tři mladí nadějní sportovci ve věku 12 až 14 let se vraceli se svým trenérem z prvoligového fotbalového utkání z Teplic a dva z nich – dvanáctiletý a třináctiletý – už domů ale nedojeli. Dvaapadesátiletý řidič Passatu totiž v ostré levotočivé zatáčce před Horním Hradem nezvládl řízení a vylétl ze silnice. Dvěma ze tří chlapců už záchránáři nemohli pomoci, stav jejich čtrnáctiletého kamaráda není dobrý. Včera se zhroutil. Řidič leží v nemocnici na traumatologii.


V místě, kde řidič havaroval, už několik dní chyběla svodidla
Jakub Hejtík, svědek

„Řidiče a jednoho kluka přivedli k nám do auta,“ uvedla svědkyně, která těsně po nehodě projížděla se synem kolem. „Oba byli jakž takž v pořádku. Když jsem se ale dozvěděla, že v autě jsou ještě další děti, udělalo se mi zle,“ doplnila. Děti, které nehodu nepřežily, zůstaly zaklíněné na zadní sedačce havarovaného vozu.

„Řidič zřejmě nezvládl vozidlo v prudké levotočivé zatáčce. Přejel přes svodidla a sjel po příkrém svahu, kde narazil do stromu. Auto se poté převrátilo,“ popsal nehodu Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů.

Policisté zahájili vyšetřování pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví. „Mrzí mě, že policisté dávají vinu jen řidiči. V místě, kde havaroval, totiž svodidla už několik dní nebyla. Zmizela i značka upozorňující na prudkou zatáčku,“ komentoval situaci Jakub Hejtík, který byl u nehody první a oznámil ji na linku 112.

„Nálada ve škole je opravdu hrozná. Kdyby bylo na mě, tak bych vyhlásil ředitelské volno, protože nikdo u nás se teď nemůže soustředit na učivo. To, co se stalo, těžce nesou nejenom děti, ale i samotní učitelé. Situace je opravdu zoufalá,“ konstatoval ředitel Základní školy Truhlářská František Frantík. Ten ještě v pondělí, tedy v den, kdy se tragédie stala, oba čtrnáctileté chlapce vyučoval. „Byli spolužáci, ještě včera seděli v jedné lavici, když jsem měl v této osmé třídě hodinu,“ uvedl včera ředitel školy.

Vedení školy nechalo na budovu ihned vyvyvěsit černou vlajku. Podle ředitele Frantíka bude dnes ve škole umístna pietní nástěnka, na které bude vyvěšeno parte.

„Je mi z toho opravdu smutno. Trenéra znám dlouhé roky a vím, že dětem věnoval takřka svůj život,“ doplnil ředitel základní školy.

Tragédii těžce nesou i další fotbaloví trenéři mládeže. „Trenéra chalapců si velmi vážím, protože dětem zasvětil svůj volný čas. Je to jeden z nejlepších trenérů v regionu, jde o férového člověka,“ poznamenal jeden z nich, který zároveň konstatoval, že právě tyto situce, kdy trenéři převážejí děti na zápasech v autech, jsou pro ně černou můrou.

„Nezlobte se, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl k tragédii František Růžička, předseda fotbalového klubu, jehož byli chlapci členy a jejich trenér je jeho nejlepší kamarád.

Podle Zdeňky Markové, mluvčí karlovarské nemocnice, je řidič havarovaného vozidla v péči traumatologie a jeho stav je stabilizován. „Utrpěl středně těžká poranění, která bezprostředně neohrožují jeho život. „Chlapec je hospitalizován na dětském oddělení. Utrpěl odřeniny a brzy bude propuštěn,“ dodla mluvčí. Zdůraznila, že u obou pacientů je nutná spoluúčast ústavní psycholožky, která se jim věnuje.

(jako, koz, iva)