Řidič Pavel Krbec, který dostal osmiletý trest za to, že způsobil tragickou nehodu autobusu u jihočeských Nažidel v roce 2003, se zatím z vězení nedostane. Brněnský městský soud ho v úterý nepustil podmínečně na svobodu, protože neprojevil lítost nad tím, co se stalo. Třiapadesátiletý Krbec, který má na svědomí dvacet lidských životů, požádal soud o propuštění na svobodu poté, co si odpykal přes polovinu osmiletého trestu.

„Odsouzený neprojevil dostatečnou lítost nad svým činem při jednání předešlých soudů, ani ve chvíli, kdy Městský soud v Brně projednával jeho žádost o podmínečné propuštění z vězení,“ řekl předseda senátu brněnského soudu Jiří Pešek.

Soudu napsali dopis také někteří z pozůstalých obětí tragické dopravní nehody, která nemá v dějinách autobusové dopravy v Česku obdoby. Soudcům kladli na srdce, aby se rozhodovali správně. „Tento člověk způsobil smrt dvaceti lidí. Řítil se s dvacetitunovým autobusem rychlostí 118 kilometrů v hodině a všechny je pod kopcem pozabíjel. Proto prosím zvažte, zda ho propustíte,“ napsala jedna z pozůstalých.

Krbec nastoupil do vězení sám. Jeho chování bylo podle sdělení vedení několika věznic, kde si odpykával trest, vzorné. V Rapoticích dokonce mohl na vycházky mimo areál žaláře. „Příkazy a nařízení respektuje, v kolektivu ostatních vězňů nemá problémy. Vedení věznice mu udělilo 35 kázeňských odměn,“ stojí v hodnocení.

Dobré chování však podle žalobkyně neznamená, aby soud Krbci vyhověl. „To, že o kauze rozhoduje brněnský městský soud, není zrovna šťastné. Tento soud nezná totiž okolnosti případu,“ uvedla státní zástupkyně Dagmar Řičánková. Ve své závěrečné řeči sice jednoznačně neřekla, zda Krbce pustit na svobodu či nikoliv, ale spíše se přikláněla k tomu, aby za mřížemi zůstal.

Tragická nehoda u Nažidel na Českokrumlovsku se stala 8. března 2003. Patrový autobus, jedoucí po silnici E55 z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic, vjel náhle do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha autobusu se při pádu zcela odtrhla. Autobus typu Neoplan vezl členy a trenéry plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary s rodinnými příslušníky z lyžařského zájezdu v rakouských Alpách.
Rozsudek městského brněnského soudu pozůstalí mrtvých u Nažidel kvitovali s povděkem.

„Pokud by ho soud propustil, pak bych se znovu rozplakal. Ta strašná rána se nezaceluje, Jak by mohla? Zbytečně zemřeli lidé a tolik našich skvělých dětí. V této situaci, pět let po této tragické nehodě, brečíme jenom do peřin. Ve mně zůstává jenom žal,“ uvedl Karel Hart, jemuž u Nažidel zahynul syn.
Studoval vysokou školu a před sebou měl… budoucnost.

(Pavel Mokrý, Ivana Kalinová)