Černý prapor vlaje od pondělí na budově mariánskolázeňského gymnázia. Připomíná tragickou smrt jednoho ze studentů na školním výletě v jižních Čechách. Podle výsledku pitvy se utopil.

Neštěstí se stalo v neděli odpoledne při koupání v Opatovickém rybníce nedaleko Třeboně. Ve vodě byla právě skupinka šesti gymnazistů. Jeden z nich svým spolužákům najednou zmizel z očí. Během několika minut ho studenti začali hledat. Jeho tělo našli až po dlouhých dvaceti minutách. Do poslední chvíle doufali, že včas.

Záchranáři se třicet minut pokoušeli o záchranu jejich spolužáka. Lékař ale musel konstatovat smrt.
„Chlapec byl pod vodou dvacet, možná i třicet minut,“ uvedl Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje.

Smrt oblíbeného spolužáka studenty otřásla.
„Pomoci jim musela policejní psycholožka, která odvedla výbornou práci,“ uvedl Vratislav Emler, který na místo tragédie přijel i s ředitelem školy Miloslavem Pelcem. Ze školního výletu se gymnazisté hned vrátili zpět do Mariánských Lázní.
„Syn se vrátil z výletu celý zaražený. Poznám to na něm. Pořád o něčem přemýšlí. Je hrozné, co se jim přihodilo. Chudáci rodiče,“ uvedla matka jednoho ze spolužáků, která nechtěla být jmenována.
Celé gymnázium teď vzpomíná na svého spolužáka, kterému se už nikdy nevyplní jeho sen stát se lékařem. Místo předprázdninového jásotu tady vládne smutek.

Tragickou událost začali okamžitě vyšetřovat jihočeští kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti s následkem smrti. Byla nařízena i pitva.

Podle jejích výsledků se sedmnáctiletý chlapec v neděli v Opatovickém rybníku skutečně utopil.
Sdělila to jindřichohradecká policejní mluvčí Věra Mžiková. Vyvrátila tak hypotézu, že chlapec mohl mít nějakou srdeční slabost nebo podobnou nemoc.
„Jakékoli násilí bylo vyloučeno. Podle dosavadního šetření učitelka nic nezanedbala. Ve vodě v té chvíli měla dokonce i méně dětí, než předepsaných deset. Takže jakmile dorazí oficiální výsledky pitvy, případ bude pravděpodobně odložen,“ uvedla Mžiková.

(nov, pep)