Školní výlet mariánskolázeňských gymnazistů do jižních Čech skončil tragicky. Jeden ze studentů zemřel při koupání v Opatovickém rybníku u autocampu Třeboňský ráj. Šlo o sedmnáctiletého žáka ze sexty gymnázia.

Informaci Deníku potvrdil ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Mariánské Lázně Miloslav Pelc.
„Mohu jen potvrdit, že se jednalo o našeho studenta,“ uvedl ředitel. Školní výlet, na který studenti vyrazili do jižních Čech, škola předčasně ukončila. S osmnácti gymnazisty byly na výletě dvě učitelky.
„Naši žáci se v pondělí vracejí zpět. Připravíme pro ně náhradní program,“ dodal včera ředitel. Škola se až do vyšetření případu nebude k tragické události více vyjadřovat.

V neděli na místo tragédie odjel ředitel gymnázia spolu s radním Karlovarského kraje Vratislavem Emlerem, zjistit okolnosti nehody. Kraj je zřizovatelem školy, proto ředitele doprovázel krajský radní.
„Mluvili jsme s učitelkou i studenty,“ uvedl Emler. „Jako bývalý tělocvikář se třicetiletou praxí mohu prohlásit, že se škola nedopustila žádného pochybení,“ zdůraznil.
„Studenti byli řádně poučení o bezpečnostních pravidlech. Jejich líčení události se shodovalo s výpověďmi kantorů,“ dodal.
Na místě se o gymnazisty, kteří byli smrtí svého kamaráda otřeseni, starala policejní psycholožka.
„Odvedla vynikající práci. velmi pomohla studentům, kteří svého spolužáka našli. O příčině tragédie nechci spekulovat, musíme počkat na závěry policejního vyšetřování,“ řekl radní Emler.

Případ vyšetřuje českobudějovická kriminálka. Podle policejní zprávy se tragédie stala při koupání šesti studentů, kteří byli na školním výletě v Třeboni se svou třídní učitelkou. Přivolaný lékař konstatoval smrt utonutím a nařídil zdravotní pitvu.

Rybník, u kterého k tragédii došlo

Smrt školáka pár dní před prázdninami otřásla lidmi v okolí. „Nechápu, jak se mohl utopit,“ kroutí hlavou jeden z nich, který si nepřeje být jmenován, ale jehož jméno Deník zná. „Koupali se hromadně, tak se měli navzájem také hlídat. I když se ve vodě najednou ocitne dvacítka lidí, uhlídat se dají,“ dodává muž z prostředí kempu, který má se školními výlety zkušenosti.

Na místě zasahovali hasiči a záchranáři, ale chlapci již nedokázali pomoci.

„Chlapec se zúčastnil školního výletu,“ říká Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. „Při plavání s kamarády náhle zmizel pod hladinou. Pod vodou byl asi dvacet až třicet minut.“

Na místo dorazila záchranka, ale bylo už pozdě. „Zasahující posádka se i přes zjevné známky smrti mladíka pokoušela oživit, ale bohužel bez úspěchu.“
Policii byl případ nahlášen krátce po páté hodině odpoledne. „Vzhledem k věku oběti, které není osmnáct let, nemůžeme poskytnout bližší informace k tragickému případu,“ uvedla včera večer jihočeská policejní mluvčí Anna Drdová. Policisté v kempu prošetřovali okolnosti smrti a zjišťovali, zda někdo není za smrt školáka zodpovědný.

Na místo vyjeli také hasiči. „K Opatovickému rybníku přijeli po sedmnácté hodině třebonští hasiči i se člunem,“ říká Nicole Hovorková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. „Ani jej nepoužili, protože mladík byl mezitím vytažen.“

(rag, nov, pep)