Alkohol se s největší pravděpodobností stal osudným majiteli firmy Stasis Horní Slavkov Zbyňku Bahníkovi. Ten se zřítil se svým letadlem v úterý 17. června na krásenském letišti. On i jeho spolucestující na místě zemřeli. Ústav pro zjišťování příčin leteckých nehod zveřejnil zprávu, že pilot letadla měl podle pitevního nálezu v krvi 1,26 promile alkoholu.

Podle slov sokolovského internisty Karla Mosese se jedná o velmi vysokou dávku. „Nedá se však určit, kolik alkoholu dotyčný vypil. Křivka má totiž někdy vzestupnou a jindy sestupnou tendenci. To určí soudní lékař,“ řekl. „V tomto případě mohl pilot například popíjet celé dopoledne a měl ustálenou hladinu alkoholu, která mohla dosáhnout zmíněné výše. Nebo si také mohl dát těsně před startem rychlá dvě piva a panáka,“ uvedl internista.
Vyšetřovatel z letecké inspekce Milan Pecník říká, že únosná míra alkoholu u pilota je 0,8 promile. „Při této hladině je ještě schopen letadlo uřídit. Samozřejmě i v letecké dopravě, stejně jako v silniční, musí být míra alkoholu u pilota rovna nule,“ zdůraznil.
Tento případ však není podle vyšetřovatele nijak ojedinělý. „Bohužel je to tak. Piloti usedají do letadla pod vlivem alkoholu dost často. Což mě opravdu nemile překvapuje,“ doplnil.

Zda letecké neštěstí podnikatele způsobil alkohol, či technická závada na ultralehkém letadle, zatím ještě není jasné. „Čekáme na pitevní zprávu a kolegové technici zkoumají technický stav letadla,“ řekl Pecník.
Generální ředitel společnosti Stasis Zdeněk Pernica říká, že o výsledcích pitvy bývalého majitele do současnosti nebyl oficiálně informován. „Informaci o tom, že měl pan Bahník před letem v krvi alkohol, mi nikdo neřekl. Ani mimo protokol,“ sdělil.
Smutná událost naštěstí nijak neochromila chod společnosti. „Fungujeme dál jako předtím,“ potvrdil generální ředitel.