Nepozornost řidičů zavinila na Chebsku během krátké doby již druhou dopravní nehodu na železničním přejezdu. Naštěstí se obě obešly bez zranění.
Při středeční nehodě dodávkového vozidla Family Frost a manipulačního nákladního vlaku to ovšem vypadalo, že se řidič automobilu podruhé narodil.
Ke kolizi došlo na železničním přejezdu v Novém Drahově. „40letý řidič z Chebska jel s nákladním vozem Mercedes z Kateřiny do Nového Drahova, na nechráněném železničním přejezdu přehlédl manipulační nákladní vlak a došlo ke střetu,“ popsala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Náraz odhodil vozidlo mimo kolejiště, ale vzniklá škoda se vyšplhala na 110 tisíc korun,“ řekla.
Jak dále mluvčí uvedla, provedená dechová zkouška byla u řidiče negativní, přesto mu hrozí bloková pokuta za porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Jak se tvářil zaměstnavatel na poškozené vozidlo, není Deníku známo. O týden dříve se s vlakem střetlo osobní vozidlo VW Passat ve Velkém Luhu jen o pár kilometrů dál. V tomto případě 66letý řidič vjel na koleje přesně ve chvíli, kdy tudy projížděl osobní motorový vlak. Ani zde naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Tyto dvě nehody jsou podle zjištění policejní mluvčí prvními, které se udály za poslední dva roky.
„Za prvních šest měsíců letošního roku evidujeme v Karlovarském kraji čtyři dopravní nehody na železničních přejezdech,“ sdělil Zdeněk Neusar, mluvčí Drážní inspekce (DI). Podle statistiky DI došlo ke stejnému počtu nehod i v prvním pololetí roku 2007. Suverénně nejhůře podle DI dopadli řidiči ve Středočeském kraji, kde se za prvních šest měsíců letošního roku stalo celkem 27 nehod, při kterých zemřelo osm lidí a 18 jich bylo zraněno.
To tedy podle DI znamená, že Karlovarský kraj patří k oblastem s nejmenším výskytem nehod na železničních přejezdech.
„V mnoha případech k nehodám dochází vinou neznalosti, nepozornosti nebo po vědomém porušení předpisů ze strany veřejnosti a dá se předpokládat, že počet nehod se během letních měsíců ještě zvýší,“ poznamenal.
Řidiči se podle zjištění DI často vymlouvají na to, že byli oslněni sluncem a že přehlédli kmitající výstražná světla, případně rovnou přiznávají, že si výstrahy nevšimli.
Tím ale podle DI přímo potvrzují, že se nepřesvědčili o možnosti bezpečného přejetí přejezdu tak, jak jim ukládá zákon. Před polevováním v ostražitosti varují i hasiči, kteří nedávno v okrese Karlovy Vary zasahovali u těžké dopravní nehody na železničním přejezdu v Hroznětíně.
Zde vjel řidič nákladního automobilu Iveco s návěsem pod projíždějící osobní motorový vlak. Při nehodě bylo zraněno celkem pět lidí včetně řidiče nákladního automobilu a posádky motorového vlaku. Na místě zasahovali i drážní hasiči z Chebu.