Pražský Strahov přivítal 840 mladých atletů na mistrovství České republiky v atletice dorostu a juniorů. Mezi nimi i tři chebské juniory Jirku Gregora, Miroslava Sabadina a Petra Tiralu. Jejich úkolem a přáním všech, kteří se kolem chebské atletiky motají, byl postup do finálové osmičky.

To se podařilo dvěma z nich. Jirka Gregor musel v rozběhu na 800 m použít svoji taktiku, která mu v poslední době vychází. Dirigoval tempo závodu, a i když ho v závěru „rychlíci" předběhli, dostal se časem (2:00.17) do finále.

V boji o medaile už to ale chtělo počkat a zkusit zabojovat ve finiši. Jirka opět odtáhl celé kolo a v závěru mu chyběly síly na lepší umístění než osmé (1:59.46). Přesto jeho finále je úspěchem.

Poprvé se do velkého sprinterského finále dostal Miroslav Sabadin. Patřit mezi osmičku nejrychlejších juniorů v České republice na 100 m je vynikající. Mírovi ale vždy chybí pověstná kapička štěstí. Tentokrát se smůla dostavila až v zaslouženém finále, kam postoupil z rozběhu časem (11.36). Na takhle velkém závodě se používají zátěžové bloky, které zradily velké sprinterské hvězdy na mistrovstvích světa, Evropy i olympijských hrách.

Jedná se o to, že tyto bloky reagují nejen na dřívější vyběhnutí, ale i na jakékoliv zhoupnutí v nich, což se Mírovi „povedlo", a tak následovala diskvalifikace a finále bylo bez chebského atleta. Náplastí pak byl běh na 200 m a velký osobní rekord 22.70 vteřiny. Špatný den měl zřejmě Petr Tirala, který startoval na 400 m. Přestože během týdne si zlepšil osobní rekordy (400 51-19 a 300 m 36.06), jako by mu nedošlo, že je na největším závodě v roce, jeho nasazení se rovnalo krajskému přeboru. Byl z toho velmi špatný čas (51.94) a smutek mezi Chebskými na tribuně. Takhle se na mistrovství nebojuje!

Tento týden čeká chebský Union mistrovství České republiky žactva v Olomouci. Z halového přivezly atletky dvě medaile a rovněž v létě by rády obhájily medailové posty.

Ve výpravě je šest děvčat (Sára Janušková, Nikola Desenská, Markéta Petrikovičová, Soňa Vejražková, Tereza Kristková, Jana Danihelková) a David Richter.

Všechny tyto atlety a atletky pak uvidíte na Velké ceně města Chebu v německém Wiessau 7.července od 11.00 hodin v soubojích s dalšími atlety z celé České republiky. Přijeďte se podívat.

JACEK PŘIBÁŇ