Po spíše rozpačitých výkonech na mezinárodních Pražských Velikonocích a čtyřech žebříčcích západočeské oblasti si spravili chuť na Mistrovství České republiky na dlouhé trati.

První domácí šampionát se uskutečnil v kopcovitých lesích u Mníšku pod Brdy s centrem v barokním areálu Skalka.
Kvartet mariánskolázeňských běžců ve složení Stanislava Opavová, Jan Fišák, Jan Sklenář a Josef Milota získal na této distanci v minulosti už nějaký medailový úspěch, tentokrát to bylo ale zřejmě nejtěžší. Konkurence neubývá a soupeři i přes seniorský věk trénují jako o život.

Organizátoři z vysokoškolského oddílu USK Praha připravili velmi pěkné tratě, kdy se delší postupy přes různě husté porosty a hluboká údolí střídaly s krátkými pěšími dohledávkami v rozlehlých enormně kamenitých pasážích, kde i klopotná chůze byla tím nejjistějším a nejrychlejších pohybem.
Opavová v kategorii D 55 mírně váhala mezi druhou a šestou kontrolou a na sedmičce dokonce vystřihla tříminutovou chybu, zbytek závodu už ale běžela naprosto v pohodě a bylo z toho nakonec výborné druhé místo se ztrátou 5 min. a 43 s za vítěznou Horynovou ze Zlína. Na třetí Novákovou z Karlových Varů měla mariánskolázeňská závodnice náskok šest minut.

O tom, že se i v tomto dlouhé závodě vyplatí zafinišovat i na posledních jednodušších kontrolách, by mohl vyprávět Milota, jenž startoval v kategorii H 50. Po minutových chybách na první a páté kontrole šel už čistě. V závěru poblíž shromaždiště to pak ještě nakopnul a v cíli se objevil v třetím nejlepším čase. Čtvrtého Dikoše z Nového Boru porazil o pouhých devět sekund, přičemž dvě kontroly před cílem s tímto borcem prohrával o pět sekund.
9,5 km dlouhou trať s 19 kontrolami a 310 m stoupání zaběhl Milota za 75 minut a 1 sekundu. Stříbrný Václavek ze Šternberka byl před ním jen o čtvrt minuty. Zvítězil Holas z Jičína za 73:17.

Dvě želízka v ohni měli Mariánskolázeňští v kategorii H 65. Fišák i Sklenář si v první polovině trati počínali zbytečně bázlivě. Prvně jmenovaný byl dokonce doběhnut Čadilem z Kostelce. Tato dvojice pak víceméně běžela společně až do cíle. Fišákovi z toho káplo překvapivé druhé místo. Vítězem byl pochopitelně kostelecký běžec. Sklenář uhájil třetí příčku o minutu před hlavním favoritem, jímž byl Vlach z Ostravy.
Pěkného výsledku v podobě šestého místa v kategorii H 35 dosáhl Karel Pilař z KČT Aš na 14,3 dlouhé trati. Jeho oddílový kolega Václav Chotětický doběhl v kategorii H 55 jako třináctý.

V hlavních kategoriích získali tituly Petr Losman z OK 99 Hradec Králové a Martina Dočkalová z Lokomotivy Pardubice.
V Mníšku startovalo ještě pár dalších běžců ze západu Čech. Jiří Hájek z Ostrova skončil šestnáctý v kategorii H 45, Karel Rambousek doběhl mezi muži v kategorii H 21 (23,4 km, 45 kontrol, 460 m stoupání) na slušném sedmnáctém místě (o 24 min. a 30 s. za Losmanem), 25. byl v téže kategorii Karel Pilař ml. (oba Sokolov) a na 38. příčce byl hodnocen Petr Suchý z Lokomotivy Plzeň. Osmé místo mezi juniorkami v kategorii D 20 obsadila Monika Procházková ze Sokolova. (jomi)