Stačil jeden nepovedený duel v Česku a Andradeho rodina se může dostat do existenčních problémů. Šestatřicetiletý Brazilec totiž musel po prohrané bitvě na zářijovém galavečeru organizace Fight Night West v karlovarském hotelu Ambassador ukončit kariéru. A je rád, že tvrdou nakládačku v kleci od Poláka Rafaela Kijanczuka vůbec přežil. Aby mu zachránili život, museli lékaři v plzeňské nemocnici odebrat část jeho lebky a zabránit krvácení do mozku.

„Jsem oukej,“ hlásil Andrade z nemocničního lůžka, kde se probral několik hodin po náročné operaci. Žil a to bylo hlavní.

Novodobý gladiátor

Andrade zajišťoval obživu rodině stejně jako mnoho jeho krajanů drsnými souboji v kleci, které jsou známé pod zkratkou MMA a kde je dovoleno na rozdíl od boxu nebo karate mnoho tvrdých úderů. Něco jako novodobý gladiátor.

„Nikdy nic jiného nedělal, Brazílie je kolébkou smíšených bojových umění. MMA je tam spolu s fotbalem nejpopulárnějším sportem. Pro spoustu Brazilců je to jediná cesta z velmi chudých poměrů. To je i případ Charlese, na jehož zápasení je závislá celá rodina,“ vysvětluje Michal Madej, bývalý zápasník a jeden z organizátorů karlovarského galavečera.

Andradeho duel s Polákem Kijanczukem byl od začátku jasný. Brazilec vleže inkasoval nespočet úderů. A pak přišlo třetí kolo. Před jeho začátkem vyšťavený Andrade ještě pozdraví diváky, pošle do hlediště polibek. Jenže po patnácti vteřinách je hotovo. Polák ho trefuje levým předním hákem. Knockout.

Charles Andrade padá bezvládně na záda. Do oktagonu okamžitě míří lékaři. Brazilec je po chvíli zpátky na nohou, potácí se, ale bojiště opouští po svých.

V šatně však začíná zvracet, upadne do bezvědomí. A pak začíná boj o jeho život. Naštěstí úspěšný.

Domů s helmou

Jihoameričan se tak minulý týden mohl vrátit do Brazílie. „Nerozuměl, mluví špatně anglicky, chtěl domů za rodinou,“ říká Nikola Adamjáková z týmu Fight Nigt West, který byl Andrademu nepřetržitě k dispozici.

V Česku navíc na parťáka počkal další brazilský zápasník Amilcar Alvez. Po třítýdenní léčbě doprovodil Andradeho se speciální helmou na hlavě zpět do rodné země.

„Jsem šťastný doma. Ale smutný, že už nikdy nebudu zápasit. Nevím, jak budu živit rodinu, co bude dál,“ napsal Deníku Andrade.

V Brazílii musí nevyhnutelně podstoupit ještě další operaci, při níž mu lékaři nahradí odejmutou část lebky speciálním implantátem. Zákrok je ale drahý a bývalý zápasník na něj nemá peníze.

„Celkově se náklady na Charlesovu léčbu pohybují okolo tři čtvrtě milionu korun,“ říká Michal Madej, který za organizátory galavečera zřídil transparentní účet. Na něj může kdokoliv přispět.

Andrade si Česko oblíbil. Zápasil zde několikrát, vedle show s Filipem Grznárem, bojoval s Milošem Petráškem nebo Vítem Mrákotou.