Lázeňští basketbalisté uspěli na turnaji v Praze

Mariánské Lázně - V kategorii mladších žáků startovalo šest družstev, jež se utkala systémem každý s každým na čtyřikrát osm minut hrubého času

7.4.2016

Basketbalisté Slovanu M. Lázně. V horní řadě zleva Šimon Zabolotnij, Dan Šesták, Viktor Veselý, Dan Zadranský, Adam Veselý, Samuel Zabolotnij (kapitán), Adam Hellmich, Petr Hengerič, Jindřich Wastl, Václav Dostál a Viktor Kazaku. V dolní řadě zleva ŠtěpánFoto: archiv oddílu

Prodloužený víkend před Velikonočním pondělím vyplnili basketbalisté z BK Mariánské Lázně účastí na mezinárodním turnaji Easter Euro Basket 2016, jenž se pravidelně koná v Praze.
   Trenér Roman Gezo přivezl do české metropole dvě družstva – mladší žáky v kategorii U13 a mladší dorostence v kategorii U17.
„Do Prahy jsem s nějakým týmem jel už pošestnácté. Jednak je to vynikající příprava a zároveň i jedinečná možnost konfrontace se zahraničním basketbalem," uvedl Gezo. „Ty menší kluky sem beru hlavně proto, aby si pořádně zahráli. V jejich případě o nějaký výsledek moc nejde. Ti starší to mají jako generálku na závěrečný turnaj oblastní soutěže Final 3, který se bude konat u nás. Pak nás v první polovině června čeká kvalifikace o postup do ligy."
   V kategorii mladších žáků startovalo šest družstev, jež se utkala systémem každý s každým na čtyřikrát osm minut hrubého času. V prvním utkání s německým BC Erfurt podali Mariánskolázeňští i přes porážku 27:10 solidní výkon. Také slovinský tým KK Medvode byl nad jejich síly (65:22). První skalp nad zahraničním celkem pak získali po vítězství 42:28 nad Italy ze San Vito Trieste. V zápase proti domácím ze Spartaku Kbely dlouho vzdorovali, ale nakonec odešli poraženi 30:17. Poslední utkání však BK M. Lázně zvládl na výbornou, západního souseda z HAMM Baskets Weiden porazil přesvědčivě 28:2 a patřilo mu celkové čtvrté místo.
„Výkon našich nejmenších kluků byl pro mne velkým překvapením. Bojovnost, nasazení i v už rozhodnutých zápasech byly výborné. Zapracovat se ale musí na individuálních činnostech, především na práci s míčem," vidí náplň budoucích tréninků Gezo.
   Pod větším tlakem hráli mladší dorostenci. V této věkové kategorii se hrálo na čtyřikrát deset minut hrubého času. Rozcvičkou byl pro kluky z Mariánek úvodní zápas s BK Junior Kralupy, v němž soupeře smetli 86:15. O něco víc se zapotili s německým USC Leipzig. Utkání bylo v první polovině velmi vyrovnané, po poločase už ale dominovali lázeňští hráči, již na tom byli o poznání lépe fyzicky (47:26). Pak narazili hráči BK na srbský tým KK Kroni Basket. Ač Mariánskolázeňští dlouho vzdorovali, projevila se v závěru větší zarputilost Srbů. Ti dotáhli toto střetnutí do vítězného konce (51:43). Poslední zápas s BC Kolín byl velmi důležitý, lázeňské družstvo by v případě vítězství postoupilo do semifinále z druhého místa, v případě prohry by semifinále ani nemuselo hrát. Klíčový duel se nevyvíjel pro hráče BK vůbec dobře, po celý zápas prohrávali až o jedenáct bodů, závěr ale patřil jim. To soupeři nedovolili vůbec skórovat a zvítězili 46:34. V semifinále je čekal podruhé v turnaji tým USC Leipzig. Němci byli rozhodnuti neopakovat stejný průběh jako předtím, vlétli do zápasu jako tajfun a první poločas patřil jim. Ve druhé části hry se hráči BK postupně otřepali z toho nečekaného náporu a začali skóre naklánět na svoji stranu Pak už si vítězství nenechali vzít (43:35). Ve finále se potkali znovu se Srby z KK Kroni Baskets. Bohužel i přes velkou snahu se lázeňským dorostencům, již v závěru mocně dotahovali, nepodařilo ani napodruhé tohoto soupeře porazit. Konečná druhá příčka je ale určitě vynikající vizitkou a výbornou reprezentací klubu a města.
   „Pozitivní byla naše dobrá fyzická připravenost. Možná kdyby se hrálo o tři minuty déle…," zauvažoval Gezo. „Nedostatky ale vidím v obranné spolupráci a bohužel i v útoku."(jomi)

Autor: Redakce