1600 účastníků z 26 zemí měly letošní pětidenní závody v orientačním běhu, jež v okolí Hamru na Jezeře uspořádal oddíl Jiskra Nový Bor.
Po všechny dny se běhalo v převážně borovicovém, místy kopcovitém lese, občas byly tratě natažené i do skal. Žádnou výhrou nebyl běh po cestách, kde bylo možné si vyzkoušet pohyb po písečných dunách. Podobně to vypadalo i na vykácených a zoraných lesních plochách. Tam se k lopotnému běhu přidalo i sluníčko, jež pražilo po všechny etapy jako zběsilé. Pokud se náhodou „ochladilo", pak teplota klesla na třicet stupňů ve stínu.
Vojáci, kteří pomáhali s technickým zázemím, měli dobrý nápad, když vodu z cisteren stříkali na shromaždišti do vzduchu. Kdekdo se do umělého deště hrnul.
Na Bohemii přijelo také jedenáct členů Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Někteří se ale bez ambicí přihlásili jen na tréninkové tratě.
Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl Samuel Janoch v kategorii H10. Ten skončil v každé z prvních čtyř etap s nevelkým odstupem na třetím až pátém místě. Do závěrečné hendikepové etapy vybíhal s půlminutovou ztrátou na Zřídkaveselého z Brna. Toho dohnal a oba si to rozdali na dlouhém doběhu od sběrné kontroly. Větší sprinterské kvality ukázal brněnský závodník, jenž byl v cíli o dvě sekundy dříve. Janochovi patřila stříbrná příčka, což je skvělý výsledek.
Samurajského ducha prokázal jeho děd Jan Fišák – zkušený a orientačními boji prověřený závodník – v kategorii H70. Ten v první etapě při sbíhání terénem na sběrnou kontrolu zakopl a předvedl něco jako parakotoul. On sám tvrdí, že to byl držkopád. Upadl tak nešťastně, že si natrhl jakýsi úpon, šlachu či co v rameni. Že by hodil flintu do žita? Ani nápad! Ruku zafixoval a pokračoval s tímto hendikepem další dny. Je téměř neuvěřitelné, že nakonec byl celkově pátý. O lepší místo ho podle vlastních slov připravily zbytečné orientační chyby, jež nijak nesouvisely s jeho zraněním.
Medailové příčky hodlal atakovat Josef Milota v kategorii H55A. To by nebylo nereálné, nebýt dvou neuvěřitelných školáckých chyb ve třetí etapě, jež mu vynesly osm ztrátových minut. Takhle z toho byl jen boj o umístění v první desítce. Po vcelku slušně zaběhnutých dvou závěrečných etapách obsadil šesté místo.
Výborně si vedl Břetislav Milota v kategorii H12B. Ten měl v poslední etapě dokonce druhý nejlepší čas a skončil celkově osmý. Šestnáctá doběhla Kateřina Černá v kategorii D14A a sedmnáctý Mikuláš Janoch v kategorii H10. (jomi)