Pětatřicátý ročník Velké ceny města Chebu má za sebou nádherný statistický výsledek – jeden národní rekord (Kypr), sedm nejlepších výkonů sezóny v České republice, dva nejlepší výkony na území České republiky všech dob a dva rekordy mítinku!
Vítěz běhu na 60m Peter Emelieze (Nigerie) napsal svému managerovi – nejkrásnější mítink, na kterém jsem doposud byl – skvělí diváci, výborná organizace, super ubytování.
Tak, to opravdu potěší. A víte proč do Chebu zahraniční atleti jezdí? Stačí říci, to je atletická dráha na které závodil Kim Collins (mistr světa z Paříže na 100m)!
Bylo to opět velké divadlo, kdy zaplněný stadion v Poohří aplaudoval ve stoje všem atletům a ti se jim odměnili velkým nasazením a všichni, kteří zvítězili, na otázku moderátora „jaké to bylo" – odpovídali unisono – skvělé, nádherné, děkujeme divákům a přijedeme i příště.
Na úvod mítinku pořadatelé představili obrovské české atletické hvězdy nedávné minulosti, které diváci přivítali velkým potleskem – mistryni Evropy Táňu Kocembovou, dvojnásobnou mistryni světa Lídu Formanovou a nejlepší českou běžkyni všech dob – světovou rekordmanku Jarmilu Kratochvílovou. Dostalo se i na chebské mládežnické „hvězdy", které letos přivezly medaile z mistrovství České republiky – Lucku Břicháčkovou, Jana Lališe, Anetu Tiralovou, Markétu Petrikovičovou, Šárku Sabadinovou, Kateřinu Jarošovou, Davida Richtera a Matěje Nádheru. Před představením hvězd mítinku pořadatelé připravili dva běhy na 60m, těch nejmladších atletů a atletek chebského Unionu (zvítězili Michal Maxa 9.50 – jeho „to jsem opravdu nečekal", rozesmálo celý stadion a Zuzana Študlarová – 9.85 „a co mám říct" bylo bezprostřední. Vše vrcholilo představením hvězd mítinku a velký aplaus se nesl Poohřím pro Pavla Masláka a Zuzanu Hejnovou!
60m žen – vyhrála v nejlepším letošním českém čase – 7.58 Jana Slaninová (dcera Táni Kocembové). Chebská Kačka Jarošová byla šestá (8.12).
60m muži- v cíli první Nigerijec Peter Emelieze (6.63), druhý Jiří Veleba (6.75), což je nejlepší výkon v ČR všech dob. Američan Terrel Cotten si popletl čas startu a připraven nebyl…
300m překážek ženy – Mistryně světa Zuzana Hejnová zaběhla 38.94, což je pochopitelně letošní nejlepší čas v ČR. Juniorka Martina Láská (Union) si zaběhla osobní rekord (49.67).
300m př. muži – se stalo kořistí německého překážkáře Floriana Handta (36.66), druhý Jan Stehno zaběhl nejlepší letošní český výkon – 37.12.
300m mužů – závod pro Pavla Masláka, který zvítězil v čase 33.05 a jak sám prohlásil v cíli – ještě se cítím unavený po soustředění, ale v Číně na mistrovství světa už to bude dobré.
300m žen – vyhrála Martina Hofmanová z USK Praha (39.61) a chebská Markéta Petrikovičová doběhla třetí (41.53) a byla tak jedinou atletkou Unionu, která stála na pomyslných stupních vítězů. Čtvrtá finišovala Aneta Tiralová (Unich) 42.13.
600m žen – Velká cena – Stylem start cíl běžela desátá z mistrovství světa na 800m v Moskvě Lenka Masná. Její čas 1:28.36 min je nejlepší letos v ČR, druhá doběhla Ukrajinka Alecia Viskosová (1:29.15) a třetí místo patří loňské vítězce Aleně Ulrichové (1:30.64)
1000m muži – Velká cena – Fantastický závod!! 15 let starý byl rekord závodu M.Haidary z Bahrainu 2:22.27 min. V letošním roce byl na tento rekord uspořádán velký hon. Pořadatelé zaplatili pacemakera (zajíce) a vybrali opravdu dobře. Tempo rozbíhal letošní mistr České republiky Matěj Pavlíček a dodržel všechny dohodnuté časy a dokonce na 600m byl náskok na rekord cca 3 sekundy! Pak za to „vzal" Amine Khadiri z Kypru a za obrovského povzbuzování diváků starý rekord pokořil časem 2:20.37 (!!!), což je národní rekord jeho země. Velký sympaťák pak s rukou na srdci, děkoval za skvělou diváckou pomoc. a na otázku, jestli by závodil a žil v Chebu, odpověděl, proč ne, ale sežeňte mi českou manželku…
Druhý doběhl borec Dukly Praha Miroslav Burián (2:21.95 – i on překonal rekord) a třetí finišoval Slovinec Jan Petra (2:24.17)
150m ženy – Opět padl nejlepší letošní český výkon, ve velmi vyrovnaném závodě. První byla Martina Schmidtová (USK Praha) 17.88 před Zuzkou Hejnovou (17.95) a Janou Slaninovou (17.96). Chebská Markéta Petrikovičová si zaběhla osobní rekord (19.07).
150m mužů – Skvělý závěr podařeného mítinku – Američan Terrel Cotton (čtvrtý z Diamantové ligy ze Stockholmu) zaběhl nový rekord mítinku skvělé úrovně – 15.20 sek. – a vymazal tak o 0.08 čas miláčka chebského publika z minulých let Kima Collinse. Druhý byl Peter Emelieze (15.54) třetí v nejlepším letošním české čase Jan Jirka (Slávia) 15.91.
Velká cena města Chebu se opravdu vydařila. Poděkování zaslouží všichni pořadatelé – od těch nejmenších, kteří nosili bedny s oblečením, celá technická četa, rozhodčí a ti, kteří řídili samotný závod. Musíme ale poděkovat všem těm, kteří poskytli finanční nebo věcnou pomoc tomuto mítinku – městu Cheb, fě Algon a.s., Lázním a.s. Františkovy lázně, lázeňským domům Pawlik a Imperiál, Aquaforum a.s., Stamoze s.r.o., Veolia voda a.s. Lagarde spedition s.r.o. HaB s.r.o. Terea s.r.o. VZP a.s. de Wolf Group s.r.o. PH KOVO-Recycling Cheb s.r.o., Dosta s.r.o. Česká spořitelna a.s.Trico systém s.r.o. Tercom s.r.o., Elektro-Euron s.r.o. ŠU-STR s.r.o. Varo s.r.o., Marius Pederesen, htl Bohemia, Chetes a.s., Travel Free.
V samotném závěru Vás všechny zveme k televiznímu sledování mistrovství světa v Pekingu (22.-30.8), protože tam budou reprezentovat Českou republiku dva účastníci chebského mítinku – Zuzana Hejnová a Pavel Maslák. Držte palce!(jak)