Letošní zima je, co se týče sněhových podmínek, mnohem příznivější než ty předešlé, a tak mohly proběhnout některé naplánované akce v lyžařském orientačním běhu. Na ty se velmi těšili i členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK.
Na přelomu ledna a února se na východní okraj Krkonoš do Vysoké nad Jizerou sjely dvě stovky lyžařů s buzolou. Na start se postavilo i nemálo sportovců ze sousedního Německa.
Prvním závodem bylo mistrovství České republiky na klasické trati. V něm se Mariánskolázeňským až tolik nedařilo. Nejlepším výsledkem byla čtvrtá příčka Luďka Bartoše v kategorii H45. Páté místo obsadila Kateřina Černá a osmá doběhla Marie Bartošová. Obě v kategorii D14.
Na noční sprint s čelovým svítidlem si troufla pouze nejmladší členka lázeňské minivýpravy, jedenáctiletá Marie Bartošová. Nikdo jí to nedokázal rozmluvit. Startovala za mírného sněžení do absolutní tmy. Všem se hrozně ulevilo, když se z 1,4 km dlouhé trati se 14 kontrolami vrátila, a to ve vynikajícím čase 25 minut a 1 sekunda. V cíli zjistila, že žádná mladší či starší žákyně si na noční závod vůbec netroufla. Stala se proto vítězkou.
V nedělním závodě na krátké trati se na stupně vítězů prosadila Černá, jež obsadila bronzovou příčku na dvoukilometrové trati se šesti kontrolami. Trať zvládla v čase 20:39. Za vítěznou Heinemannovou z Německa zaostala jen o 2 min. a 19 s. Osmé místo ze soboty si zopakovala Bartošová, šestý doběhl L. Bartoš.
O týden později se lyžařský kolotoč přestěhoval o dvě desítky kilometrů na jihovýchod, do podkrkonošského Studence.
Sobotní závod, jímž bylo mistrovství ČR ve sprintu, přinesl Mariánskolázeňským fantastický úspěch v podobě zlata Vojtěcha Bartoše v kategorii dorostu H17. Lázeňský borec prolétl tříkilometrovou trať se 17 kontrolami za 15:40. Před druhým v pořadí byl sice jen o osm sekund, kategorie to však byla velmi nabitá. Startovala v ní kompletní dorostenecká elita.
Nebyl to však jediný medailový úspěch „mloků". Bronz přidala Jana Bartošová v kategorii D35. Dvanáctý doběhl Václav Bartoš v kategorii H14 a sedmou a dvanáctou příčku obsadily Černá a Bartošová.
V následných štafetových závodech se lyžaři z Mariánských Lázní neprosadili. Trio Černá, Bartošová a Tokárová (Nejdek) bylo diskvalifikováno, družstvo v dorostenecké kategorii ve složení Václav a Vojtěch Bartošovi a Starý (Vrchlabí) doběhlo čtvrté.
Program pokračoval nedělním žebříčkovým závodem na klasické trati. Tu ztížila občasná vánice. Vojtěch Bartoš měl situaci o něco jednodušší, tři dorostenečtí reprezentanti totiž odjeli na mistrovství Evropy do Norska. Bartoš si na fyzicky těžké trati počínal zkušeně a obsadil opět první místo.
Dvě třetí příčky vybojovaly Jana Bartošová a Kateřina Černá a jedenáctý doběhl Václav Bartoš. Marie Bartošová zřejmě přejela bludný kořen, dlouho a marně hledala první kontrolu. Raději to v té vánici zabalila.(jomi)