Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánskolázeňský judista Karel Tesař slavil kulaté jubileum

Od roku 1980 si Tesař vzal na bedra i trénování mládeže. Pod jeho rukama začínali cvičit pozdější žákovští a dorostenečtí medailisté

27.2.2015
SDÍLEJ:

Na horském kole se Tesař podíval až do VídněFoto: Radomír Malinovský

V první polovině šedesátých let ještě nestála v Mariánských Lázních žádná sídliště. Školní mládež z Husovy ulice a z okolí nádraží si chodila hrát k pile na klády nebo do příměstských lesů.
Na programu byla obvykle hra na indiány a kovboje nebo na policajty a lupiče. Malý Karel Tesař, jenž tam bydlel, byl otloukánkem. Kolikrát brečel bezmocí, že se nedokáže ubránit větším a silnějším klukům.
Proto se ve druhé třídě přihlásil do oddílu juda. Začátky byly krušné. Tréninky připomínaly galeje. Kdo nemakal,byl bit. Po cvičení bolelo úplně všechno.
Že celé trápení k něčemu bylo, se posléze ukázalo. To největší rváč školy stříknul Tesařovi o velké přestávce v dílnách do obličeje klíh. Zbytek přestávky vyplnila pranice. Tesař měl roztržené kalhoty a inkasoval pořádnou ránu do sanice. Ta bolela ještě dlouho potom. Výtržník, jenž se cítil jako vítěz, však přišel druhý den do školy se sádrou na ruce. Měl zlomený palec. Takže faktickým vítězem byl Tesař! Od okolí se mu dostalo uznání a od té doby měl svatý pokoj.
To byl možná zlomový bod, kdy náš hrdina zjistil, že k dosažení jakéhokoliv cíle je potřeba píle a vůle. Tím se Karel Tesař, jenž před nedávnem oslavil šedesáté narozeniny, řídí dodnes.
Pozvání na oslavu přijalo asi čtyřicet hostů. Kromě rodinných příslušníků nechyběla řada převážně sportovních kamarádů.
Se závodní dráhou judisty se rozloučil ve věku, kdy mnozí zažívají nejlepší roky. Z výsledků prý stojí za zmínku pouze jedno druhé místo z krajského přeboru v dorostu a účast ve vítězném družstvu mužů na turnaji v Praze. Definitivní stopku mu vystavil známý pražský borec František Jákl ve třinácté sekundě vzájemného duel chvatem hiza-gruma. Tak rychle prý na žíněnku nikdy neletěl.
Energii pak začal věnovat práci v roli rozhodčího (od r. 1974). Na tomto poli dosáhl vysoké úrovně. Kromě toho, že je členem Pléna komise rozhodčích Českého svazu juda, má nejvyšší soudcovskou licenci – národní rozhodčí – a může pískat vrcholné turnaje pořádané v ČR.
Od roku 1980 si Tesař vzal na bedra i trénování mládeže. Pod jeho rukama začínali cvičit pozdější žákovští a dorostenečtí medailisté z přeborů ČR. Seznam jejich jmen je pěkně dlouhý.
V domovském Budo clubu Mariánské Lázně vykonává od jeho osamostatnění v roce 1992 funkci hospodáře. V judistické hierarchii to dotáhl až na 5. Dan.
Posledním soutěžním závodem v judu ale neskončila Tesařova sportovní kariéra. Od roku 1984 je pravidelným účastníkem amatérského závodu judistů a karatistů v orientačním běhu na Kamzíku – nevynechal ani jednou!, v lednu pak absolvoval už patnáctý ročník kuželkářského turnaje v Teplé. .
Právě na těchto dvou akcích dosáhl zřejmě nejvýraznějších sportovních výsledků. Na Kamzíku v roce 1988 zvítězil (pětkrát tam byl pátý a šestkrát třetí) a letos v tepelské kuželně vyhrál vloženou vyřazovací soutěž. Radost měl pokaždé nefalšovanou. Sám si nejvíc cení třech prvenství v matematické, fyzikální a chemické olympiádě, jichž dosáhl v deváté třídě.
S kamarády organizuje každoročně prázdninovou pouť na horských kolech po Čechách. Kam pojedou letos, ještě se neví. Byli už skoro všude. Se stejnou partou vyráží v zimě na běžky do Hamrů. A že by někdy vynechal čtvrteční fotbálek, o tom nemůže být ani řeči.
A co popřát Karlovi do dalších let? Ať jsi pořád takový, jaký jsi. Nejlépe ho vystihl jeden z účastníků běhu na Kamzíku, který o něm složil báseň. To byl kontrolní při závodě. „Hola, hej, Tesaři snědý, už o tobě všichni vědí. Síla, rychlost ohaře, to je vlastnost Tesaře." (jomi)

Autor: Redakce

27.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení