Začátkem dubna letošního roku bude sportovně i společensky hodně nabitý. Už devátým rokem pořádá Sportovní unie Chebska oslavy Dne sportu v okrese Cheb. Nejinak tomu bude i v letošním roce. Zástupci Sportovní unie Chebska se každoročně snaží oslavy Dne sportu zpestřit dalšími doprovodnými akcemi. My jsme si o nastávající sportovní události povídali s Miroslavem Sabadinem, zástupcem pořádající Sportovní unie Chebska.
   „Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda tradiční sportovní událost podpoří také město Cheb, a byla tak připravena náhradní varianta, že se vše uskuteční ve Františkových Lázních. Nakonec vedení města Cheb oslavy podpořilo, a tak se oslavy Dne sportu budou konat jako každý rok v Chebu, ve dnech 31. března až 1. dubna letošního roku. Začali jsme pracovat na režii a pozvánkách pro bývalé vynikající sportovce a hosty. Bohužel, před měsícem jsme se dozvěděli nemilou zprávu, že akci nepodpoří Karlovarský kraj, což pro nás byla rána. Nezbylo nám tedy nic jiného než se s touto skutečností vyrovnat. Děkujeme všem obcím, které se podílejí na podpoře letošních oslav, samozřejmě rovněž i podnikatelům a firmám, které se snaží dlouhodobě akci podporovat. Je smutné, že se nám nedaří přesvědčit i některá další města, jako například Aš, Skalnou či Velkou Hleďsebi, aby ve svém rozpočtu našla minimální částku na podporu. Veškeré prostředky, které obdržíme od partnerů a měst, jsou použity na realizaci oslav Dne sportu a myslím, že je vidět, že podobná akce v Karlovarském kraji nemá obdoby," říká Miroslav Sabadin ze Sportovní unie Chebska.
   Pořadatelům se tak podařilo do Chebu dostat světovou rekordmanku v běhu na 800 metrů Jarmilu Kratochvílovou, která se představí už v pátek 31. března od 10.30 hodin ve velkém sále Kulturního centra Svoboda v Chebu na besedě s širokou veřejností a se žáky základních a středních škol. Odpoledne od 15.30 hodin pak předvede Jarmila Kratochvílová na chebské Zlaté dráze v Poohří veřejný atletický trénink, nejen pro atlety. Všichni příznivci atletiky, ale i vynikající atletky tak mají možnost se s touto atletickou personou setkat. Její účast je o to cennější, neboť Jarmila Kratochvílová dala Chebu přednost před účastí na Plesu olympioniků, který se koná v pátek v Praze!
   Rovněž v pátek je připravena další akce, tentokrát fotbalová. V Chebu se od 16 hodin na umělém trávníku FC Cheb uskuteční praktický fotbalový trénink U16 pod vedením Mgr. Antonína Baráka, šéftrenéra FAČR mládežnické kategorie a šéfa fotbalových akademií České republiky. Po skončení ukázky tréninku se všichni přesunou do Kulturního centra Svoboda, kde se od 18 hodin bude konat beseda na téma zkušenosti ze zahraničních akademií s přesahem do českého mládežnického fotbalu. Beseda a praktický trénink slouží pro trenéry Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje k udělení a prodloužení fotbalových licencí.
   Oslava sportu pak pokračuje následující den, v sobotu 1. dubna, kdy se na hřišti FC Cheb od 14 hodin uskuteční exhibiční fotbalové utkání mezi osobnostmi regionu a Starou gardou Bohemians Praha pod vedením internacionála Antonína Panenky. Za osobnosti regionu by měli nastoupit Milan Kolouch, Milan Svojtka, Miroslav Siva. Z lavičky bude tým kormidlovat zasloužilý trenér Jiří Lopata, který téměř před čtyřiceti lety dovedl Rudou hvězdu Cheb do první ligy. „Bohužel, před několika dny jsme se dozvěděli, že televize zařadila na prvního dubna fotbalové derby mezi Slavií Praha a Spartou Praha, a tudíž se nám museli omluvit Pavel Kuka a Horst Siegl, kteří budou tento duel spolukomentovat. Spolu se Slavomírem Kozlem se v Praze účastníme slavnostního vyhlášení nejlepšího fotbalisty za rok 2016, a tak se budeme snažit najít odpovídající náhradu k nám do Chebu. Čestný výkop chebského exhibičního utkání provedou Jarmila Kratochvílová spolu s mistrem světa a kapitánem československého reprezentačního mužstva Františkem Pospíšilem," prozradil Sabadin.
   Samotné oslavy vrcholí v Kulturním sále Svoboda galavečerem, kde od 18.30 hodin zazní jména nejúspěšnějších sportovců okresu Cheb. Večerem bude provázet známý herec Miroslav Etzler, o hudební produkci se postarají muzikáloví zpěváci Marián Vojtko a Míša Nosková.
   „Zásluhou velmi dobré spolupráce s majitelem firmy Auto Plus Algon Martinem Nohejlem odjedou dva sportovci novým automobilem Hyundai, zapůjčeným na šest měsíců zdarma. Pozvání na galavečer dostali také členové vlády, ale zatím nemůžeme říct, zda se některý v Chebu objeví," uvedl Sabadin, který odtajnil ještě jedno překvapení. „Právě o víkendu, kdy do Chebu zavítá František Pospíšil, slaví tento hokejový několikanásobný mistr světa své narozeniny, a tak pro něj chystáme překvapení v podobě dortu s reprezentačním dresem a číslem devět, které ve svých dobách nosil na zádech."