Když v pátek večer seděli pořadatelé pod tribunou na ploché dráze v Mariánských Lázních, probírali vše, co se sobotního finale týkalo. Od počasí, připravenosti až po šance českých jezdců. Věděli, jak jim to v poslední době jelo, a že to jsou velcí bojovníci. To, co se ale odehrálo při světovém finále, předčilo úplně všechno. Za všechna družstva startovay světové hvězdy a medailisté. Za český tým zkušený Josef Franc a tři doslova mladíci, kteří jezdí dlouhou dráhu teprve chvíli. Ale právě tito nováčci ukázali, co všechno je možné, když se do toho přidá srdíčko. Josef Franc byl jasně oporou a dával ostatním příklad. To, co ale předvedl Hynek Štichauer, vyrazilo dech úplně všem. Skvěle startoval a porážel jednoho mistra za druhým. Vyjel skvělých 18 bodů, stejně jako Franc. V polovině závodu měli Češi stejně bodů jako favorité – Němci a dělili se o stříbrný post. Obrovský ale nádherný šok. Diváci velmi rychle pochopili, jaká historická šance se tu naskýtá a podle toho fandili. Boj do poslední jízdy a český tým po nádherném výkonu všech jezdců obsadil třetí příčku a získal v domácím prostředí zasloužené bronzové medaile. Obrovské nadšení jezdců i diváků.
A jaké byli bezprostřední pocity některých zúčastněných?
   Hynek Štichauer se usmíval: „No chtěli jsme být první." Pak ale vážně dodal: „Stále tomu nemohu uvěřit, v takové konkurenci. Jsme šťastní, je to práce celého týmu. Josef Franc: „Samozřejmě, že jsme šťastní. Jednu bronzovou už mám v jednotlivcích a tato v družstvech byla poctivě vybojovaná. Doufám, že to tím nekončí. Martin Málek: „Nejsem zdravotně v pořádku, ale jsem velmi rád, že i moje body pomohly k medaili. Michal Škurla: „Byl jsem náhradník, nejel jsem, ale jsem v týmu, a proto se též raduji z historického úspěchu. Příště třeba pojedu já a budu též bojovat."
Všichni se shodli na tom, že reprezentovat naši zem je čest a být na stupních je okouzlující.
   Člen holandského týmu mistrů světa Jannick de Jong: „Jsem mistr světa v jednotlivcích a nyní i v družstvech. V minulosti k tomu bylo blízko a nyní to vyšlo. Nádherný pocit." Člen německého týmu Martin Smolinski: „Obrovská bitva, jel jsem na JAWĚ a zisk stříbrné medaile je pro nás v této situaci krásný výsledek."
   Se svými pocity se svěřili i diváci. Josef Straka: „Nebyl jsem rozhodnutý, zda do Mariánek pojedu, ale jsem šťastný, že jsem jel. Obrovský zážitek na celý život. Veliká gratulace. Hana Novotná: „Byli jsme celá rodina. Neděle, na kterou nikdy nezapomeneme. Úžasné, díky." Karel Hegr: „Měl jsem žíly k prasknutí, srdečné díky našim jezdcům a také pořadatelům. Těším se na příště."(mičm)