Dvanáctého srpna bude na „Zlaté dráze" v chebském Poohří od 18.00 hodin svátek atletiky za účasti mistrů světa a Evropy!
Nyní už populární a velmi rychlá „Zlatá dráha" je připravena ve středu 12. srpna představit chebským divákům během tří hodin opět velké hvězdy světové, evropské, ale i české atletiky. A příležitost ke startu dostanou i ti nejmenší chebští atleti ve dvou bězích na 60 m.
Opět jsme požádali předsedu organizačního výboru Jacka Přibáně, aby nám sdělil novinky okolo letošního jubilejního ročníku.
Proč je Velká cena v tomto termínu a proč ve středu 12. srpna?
Důvod je celkem prozaický. Když pořádáte takový mítink, kde chcete mít velké hvězdy, musíte se podívat do kalendáře světové atletiky a najít termín, kdy není Diamantová liga, neboť tito atleti tam startují. Letos byl ještě jeden problém, protože 22. srpna začíná v Pekingu mistrovství světa a i to je problém, hlavně s odletem letadla z České republiky. Jedno letí 12.8. a druhé 14.8., takže hvězdy typu Masláka, Hejnové a Rosolové slíbily, že poletí až 14.8. a v Chebu si naposledy před Pekingem zazávodí a ověří svoji formu! Tím vysvětlujeme středu, protože ještě v neděli se vrací ze soustředění, a to, že přijedou do Chebu, si velice považuji!
Takový závod se tedy připravuje prakticky celý rok?
Určitě. Momentálně se organizační výbor schází každý týden, a až se bude termín závodu bezprostředně blížit, tak to bude prakticky obden. Budeme připravovat i naše nestartující atlety jako košíčkáře (to jsou ti, co odnášejí atletům věci od startu do cíle) nebo na práci v technické četě.
Musím ale také připomenout a poděkovat těm, kteří pochopili, že „každá sranda něco stojí", a pomáhají nám hlavně finančně, ale také věcně. V první řadě je to vedení města Chebu, dále pak firma Algon, Lázně a.s. Františkovy Lázně, Aquaforum a.s., Františkovy Lázně Imperiál a.s., Stamoza s.r.o. Lagarde spedition, Terea s.r.o., de Wolf, PH Kovo- Recycling s.r.o., Dosta s.r.o., Marius Pedersen a.s., Tercom s.r.o., Česká spořitelna a.s., Elektro-Euron, ŠU-STR s.r.o., hotel Bohemia ve F. Lázních, Varo s.r.o. Zástupcům těchto firem a vedení města pak nabízíme nejlepší místa u cíle v našem VIP prostoru na tribuně, dále pak umístění banerů s jejich logy u cíle závodu, protože znovu přijede dělat záběry Česká televize, a jejich loga se tam mohou objevit.
Vy jste účastí velkých atletů nasadili laťku hodně vysoko. Jak to bude letos?
Toho jsme si vědomi. V letošním roce neuvidíme „chebského" Kima Collinse, který se konečně dohodl s vedením atletiky na ostrově Svatého Kryštofa a Nevise a bude ve svých 39 letech reprezentovat svoji zemi na mistrovství světa v Pekingu. Jeho loňské rekordní časy na 60 m (6.48) a 150 m (15.28) patřily mezi špičkové výkony na světě! Na startu bude miláček pražské O2 Arény při letošním halovém mistrovství Evropy v Praze a mistr Evropy Pavel Maslák. Pavel je zároveň halovým mistrem světa a mistrem Evropy z loňského Zürichu na dráze. Přijede i nejlepší atletka světa v sezóně 2013 a mistryně světa na 400 m překážek Zuzana Hejnová, která letos už opět běhá ve velké formě, o čemž svědčí její vítězství na Diamantové lize v Paříži, a já věřím, že její souboj s halovou mistryní světa na 400 m Denisou Rosolovou na trati 300 m překážek, kde obě chtějí zaútočit na nejlepší světový výkon (38.16), bude patřit k vrcholům mítinku. Doufáme, že dotáhneme start páté na 200 m na mistrovství světa v kolumbijské Cali, patnáctileté Nikoly Bendové, dále by na startu měl být bronzový z univerziády v jihokorejském Gwangju na 400 m (45.73) a mistr republiky na 400 m Jan Tesař, zlatá z MČR na 800 m Diana Mezuliániková. O dalších jménech se pořád jedná.
Co zahraniční účast?
Věříme, že i tady budeme úspěšní, ale nyní vám zatím mohu říci, že jednáme s Nigerijcem Peterem Emelieze (100 m – 10.15) a rádi bychom do Chebu přivezli některého z Jamajčanů, kteří nebudou startovat za svoji zemi na mistrovství světa.
Na startu budou i chebští atleti, letos máte velké úspěchy!
Pochopitelně! Chceme chebské veřejnosti představit nejrychlejšího žáka v České republice na 60 m Matěje Nádheru (60 m – 7.07), druhého nejrychlejšího dorostence na 100 m (10.92), bronzovou štafetu dorostenek na 4x 100 m z MČR (A. Tiralová, M. Petrikovičová, Š. Sabadinová, K. Jarošová) a čtvrtou dorostenku na 200 m z mistrovství ČR Markétu Petrikovičovou (25.55). V začátku závodu uvidí diváci dva běhy na 60 m těch nejmenších nadějí (2005 a mladších), které se už dokázaly v Karlovarském kraji prosadit v různých závodech na stupně vítězů. Děti se na to nesmírně těší a už nyní je problém, jak v jednotlivých rodinách plánovat dovolené, aby se stihl termín Velké ceny.
Vždy máte v rukávě nějaké překvapení, jaké bude to letošní?
Ano, máme. Do Chebu přijedou megahvězdy české, ale i světové atletiky – po letech (2000) světová rekordmanka na 800 m a 400 m v hale Jarmila Kratochvílová, držitelka dvou stříbrných medailí z Mistrovství světa v Helsinkách 1983 Táňa Kocembová (dnes Netoličková) a dvojnásobná mistryně na 800 m Lída Formanová. Chceme je představit divákům a doufám, že až se projdou po „Zlaté dráze", budou litovat, že něco takového nebylo v době, kdy byly v té největší formě.
A nějaký vzkaz divákům?
Určitě přijďte včas, protože stadiónek bude opět plný. Mítink začne v 18.00 hodin, tak ať máte dobrá místa na sledování závodu. Žádné vstupné se neplatí, občerstvení na stadionu je zajištěno.
Chci ještě poděkovat chebským divákům, kteří jsou skvělí. Opravdu se mi na dalších závodech hodně dobře poslouchá, jak se v Chebu na atletice fandí. Vaše reakce, když si v závěru každé běžecké disciplíny stoupnete a fandíte vestoje, s velkým potleskem, to je k vidění jen na velkých světových mítincích. A díky vám Cheb do nich patří!