VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chystá se Kynžvartský pohár – Memoriál Milana Prokeše

Lázně Kynžvart - Memoriál je vzpomínkou na muže, který stál v roce 1970 u zrodu oddílu základní tělovýchovné jednoty v Lázních Kynžvartu

1.3.2015
SDÍLEJ:

Chystá se Kynžvartský pohárFoto: archiv

Začátkem června se v západočeských Lázních Kynžvart uskuteční jubilejní 40. ročník tradičního házenkářského turnaje, který je určen kategoriím mini, mladších a starších žaček.
Následkem smutné události mění letošní, jubilejní 40. ročník turnaje své jméno. Do názvu oblíbené tradiční mládežnické akce se přidává dovětek „Memoriál Milana Prokeše". Memoriál je vzpomínkou na muže, který stál v roce 1970 u zrodu oddílu základní tělovýchovné jednoty v Lázních Kynžvartu. Po pětiletém fungování oddílu pak proběhl v roce 1975 historicky první ročník Kynžvartského poháru, u kterého opět nechyběl Milan Prokeš, jenž se tak stal na dlouhá léta hlavním organizátorem této nejen mládeží vyhledávané akce. V souvislosti s dlouholetou organizací nesmíme zapomínat ani na další postupně se přidávající nadšence (Jaroslava Prokeše, Jiřího Šípana a Vladimíra Koniga a vedle nich také Zdenka Matušku a Vladimíra Koniga staršího), kteří pomáhali s mediální podporou turnaje.
Přípravy na jubilejní 40. ročník finišují, registrace jednotlivých kategorií se uzavírají, organizátoři ladí poslední detaily a oslovují VIP hosty, kteří by měli slavný házenkářský turnaj ještě více zviditelnit a hlavně pak udělat radost všem účastníkům od těch nejmenších až po pamětníky.
Nechme tedy organizátory turnaje pilně pracovat a pojďme trochu zavzpomínat a přiblížit si uplynulá léta Kynžvartského poháru.
Nejprve si povíme něco málo o založení kynžvartského klubu. Se samotným vznikem v roce 1970 velice pomohl oddíl házené Lokomotivy Cheb, kde bylo tehdy tréninkové středisko mládeže. Cvičilo se v malé tělocvičně staré školy, za pochodu se učila pravidla házené a nakonec bylo přihlášeno první kynžvartské družstvo do okresního přeboru mladších žaček v sezóně 1970/1971. Po přibližně 10 letech družstvo TJ Sokol Lázně Kynžvart postoupilo do dorostenecké ligy, kterou hrálo pravidelně až do doby, kdy se povinností stalo halové prostředí.
Podíváme-li se do historie samotného turnaje, nesmíme zapomenout na fakt, že v prvopočátku turnaje se účastnila pouze družstva z okolních míst Kynžvartu (Aš, Skalná, Luby, Cheb), většina těchto oddílů však již dávno zanikla. Původním termínem konání byl poslední prázdninový týden, a tak byl turnaj považován za herní přípravu před novou sezónou. Se stoupajícím zájmem o účast v Kynžvartském poháru se změnil nejen termín, ale také délka celého turnaje, který trval celých pět dní ihned po předání závěrečného školního vysvědčení. Dnes, v době kdy se Kynžvartský pohár usadil v termínové listině v prvním červnovém víkendu, se dá říci, že účast na Kynžvartském poháru je krásným zakončením a oslavou uběhlé sezóny a malé házenkářky jej dostávají vlastně za odměnu.
Přestože je Kynžvartský pohár turnajem venkovním a hraje se pro házenkáře na ne moc oblíbených površích (do loňského roku dvě asfaltová hřiště, z nichž jedno bylo v roce 2014 rekonstruováno a byl položen nový, umělý povrch), získal si turnaj nemalou oblibu házenkářské komunity. Mezi účastníky, kteří se na turnaj rádi vracejí, můžeme počítat zástupce z Mostu, Pardubic, Turnova, Olomouce, Plzně, Chebu a Prahy. V Kynžvartu jsme v minulosti mohli narazit i na zahraniční týmy z Německa (Erfurt, Rostock), Dánska (Aalborg), Slovenska (Poprad, Košice, Bratislava).
Zabrousíme-li do zajímavostí „KYPu", jako první musíme poukázat na fakt, že v historii turnaje nenajdete 13. ročník!!! Proč? Odpověď je snadná. 13. ročník turnaje se v roce 1987 neuskutečnil z důvodů epidemie žloutenky. Vzhledem k tomu, že se jednalo o „smolnou třináctku", organizátoři se v následujícím roce rozhodli odehrát hned ročník čtrnáctý!!!
Druhá zajímavost z historie turnaje se datuje k jubilejnímu 15.ročníku, kdy v roce 1990 pan Prokeš st. odeslal osobní pozvánku k návštěvě turnaje tehdejšímu porevolučnímu prezidentovi Václavu Havlovi, který se z důvodů časové vytíženosti bohužel omluvil, ale popřál všem radost ze sportovního zápolení a také úspěch pořádajícímu oddílu. Říká se, do třetice všeho dobrého. Tím dobrým se v rámci 20. ročníku (1995) stala svatba Jaroslava Prokeše s tehdejší hráčkou kynžvartské házené Marií Siczovou, která proběhla přímo na hřišti, za nadšených ovací všech účastníků a četného zástupu diváků, v přestávce mezi turnajovými zápasy.
Pokud jsme zde mluvili o tom, že je tento turnaj odměnou pro samotné malé házenkářky, nesmíme opomíjet jeho neodmyslitelnou součást, a to pestrý doprovodný program. Ten by však nemohl existovat bez velké podpory sponzorů! Těmi nejtradičnějšími sponzory turnaje jsou společnost Eutit, s.r.o., a samozřejmě město Lázně Kynžvart v popředí se starostou, jehož milou povinností je turnaj každý rok zahajovat. Od roku 2000 se klub také opírá o velkou podporu společnosti D-produkt, s.r.o.!
Díky těmto partnerům turnaje se mohou všichni účastníci vždy těšit na spoustu zábavy, která je zatím z důvodů překvapení zahalena pod roušku tajemství. Pamětníci si ale jistě vzpomenou na volbu miss, noční návštěvu zpívající fontány v Mariánských Lázních, prohlídku místního zámku, ohňostroj. Ani letos nebude chybět vynikající velký koláč, který obdrží každé družstvo hned při slavnostním zahájení turnaje, stejně tak se nezapomene na nejtrestanější hráčku každé kategorie, která dostane odměnu ve formě pichlavého kaktusu. Tou nejvyhledávanější turnajovou tradicí však zůstává Pohárový expres, což je speciální novinové vydání vycházející v průběhu turnaje, kde se objevují fotky, glosy nebo statistiky právě proběhlého hracího dne.
Pokud se chcete o jubilejním 40.ročníku Kynžvartského poháru dozvědět více, sledujte webové stránky, na kterých budeme průběžně přinášet nové a nové informace.

Autor: Redakce

1.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala v Krušovicích výstavba dvou úseků dálnice D6. A to symbolicky 12. 12. ve 12.12 hodin. Jde o úseky mezi Novým Strašecím a Řevničovem a řevničovský obchvat.

Konečně začala výstavba dalších úseků dálnice D6

Muži zákona pátrají po „obchodnících“ s bezpečnostními dveřmi

Mariánské Lázně - Slibovali bezpečnostní dveře, nechali si za ně zaplatit, ale namontovali obyčejné. To je ve zkratce případ, kterým se v současné době zabývají mariánskolázeňští policisté.

FOTO: Miminka z Karlovarského kraje

Karlovarský kraj - Deník představuje nově narozené děti.

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Karlovarský kraj - Středoškoláci, kteří se v Karlovarském kraji zúčastnili Studentských prezidentských voleb, si za prezidenta České republiky vybrali Jiřího Drahoše.

Mariánské Lázně o víkendu zažijí ČajoKrásné Vánoce

Mariánské Lázně – Už podruhé si mohou obyvatelé a návštěvníci Mariánských Lázní užít nevšední akci plnou výborných dobrot bez masa, výborných čajů, ale i doprovodného programu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT