Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánskolázeňský Ruda „Šorty“ Kožíšek byl 
trampem, karatistou a také rančerem

Mariánské Lázně - Svoji pozemskou pouť ukončil Rudolf „Šorty" Kožíšek 29. prosince 2014 ve věku 61 let

12.1.2015 1
SDÍLEJ:

Konec sedmdesátých let. Na tréninky karate chodilo pravidelně dvacet dospělých mužů. Trenér Ruda Kožíšek leží dole uprostřed v černém kimonu.Foto: archiv

Bylo to někdy kolem roku 1975, kdy se v partě mariánskolázeňských trampů z osady Modrá želva, jež měla základnu ve srubu na soutoku Kosího potoka a Mže, vedly diskuse o nějakém dynamičtějším způsobu vyžití, a to zvláště pro všední dny, kdy nebyl na programu čundr.
Iniciátorem debat byl hlavně Rudolf Kožíšek zvaný Šorty. Ten měl z vojny u průzkumného vojska parašutistický výcvik a zajímal se o nejrůznější formy sebeobrany. Volba nakonec padla na založení oddílu karate, jehož se stal Šorty logickým vedoucím a jenž při TJ Lokomotiva Mariánské Lázně existuje dosud.
Kožíšek s ostatními členy, což byli z větší části jeho trampští kamarádi, prošli průkopnickými dobami, kdy se údery, kopy a kryty učili za pomoci fotografií z minima publikací, jež byly v té době k sehnání.
V osmdesátých letech se kádr oddílu proměnil. Díky kurzům pro začátečníky přicházeli noví zájemci, jezdilo se na semináře, přibylo turnajů. Z původních členů nezůstal téměř nikdo. Základ byl ale položen.
Se Šortym se někteří karatisté měli možnost setkat v roce 1997 v Ovesných Kladrubech. To zakladateli lázeňského karate pomáhali s výsadbou stromků pro přirozený úkryt zvěře na rozsáhlém, více než stohektarovém pozemku. Oboru, kde se proháněla stáda muflonů, daňků a také on na koni, i s přilehlými budovami nazýval Jilmový ranč. Tam natrvalo přesídlil.
Dobrodružství, příroda a zálesácký způsob života se staly Šortyho hlavní náplní. Měl to štěstí, že mu polistopadová doba umožnila navštívit několikrát Aljašku i jiná místa na severoamerickém kontinentu. Z těchto výprav si pokaždé přivážel nejrůznější trofeje a suvenýry, jako třeba kovbojský úbor nebo paroží z losa, jež se staly obdivovanou součástí interiéru ranče.
Svoji pozemskou pouť ukončil Rudolf „Šorty" Kožíšek 29. prosince 2014 ve věku 61 let. Prakticky do posledních dnů obýval svůj milovaný Jilmový ranč, klukovský sen, který si sám pro sebe vytvořil.(jomi)

Autor: Redakce

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení