České házenkářky vyhrály úvodní zápas 42. ročníku turnaje O štít města Chebu nad Běloruskami 31:26. V pátek se od 20.00 hodin utkají v hale Lokomotivy s Rakouskem, turnaj zakončí v sobotu od 16.00 hodin proti Turecku. Pro tým trenéra Jana Bašného jde o poslední turnajovou prověrku před červnovým play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa 2015 proti Nizozemsku.

Češky vstoupily do utkání odhodlaně, ujaly se vedení. Jen dvakrát za celý zápas dovolily Běloruskám vyrovnat, od čtvrté minuty si budovaly náskok a ve 14. minutě se dostaly až k rekordnímu sedmibrankovému náskoku. Střelecky se dařilo především Kristýně Salčákové, která v první půli vstřelila tři rozdílové branky, ve druhém přidala další čtyři. Bělorusky do poločasu snížily český náskok na pětigólový rozdíl.

Druhý poločas se nesl ve znamení bitev obran, o čemž svědčí výsledek 11:11. Bělorusky se opakovaně dostaly na dostřel dvou branek, ale více jim tým Jana Bašného nepovolil. Naopak v závěru se uklidnil a vytvořil si rozhodující náskok a nemusel přižít nervózní závěr utkání.

Jan Bašný, trenér Česka: „S výsledkem jsem spokojený s hrou však nikoliv. Ve druhém části prvního poločasu jsme udělali několik chyb, k tomu neproměnili šance a vlastně dovolili Běloruskám se vrátit do zápasu. Pro další dvě utkání musíme zlepšit hlavně obranu. Jsem spokojený s tím, že se po tři čtvrtě roce vrátila do sestavy Iveta Luzumová. Pomohlo to hlavně týmu, protože si s ní víc věřil, ale je jasné, že Iveta ještě není zpět ve své nejlepší formě.

Iveta Luzumová, česká střední spojka: „Moc jsem se na ten zápas těšila, ale první půli jsem si skoro nezahrála, protože Bělorusky hrály osobní obranu a neuměly jsme se s tím vyrovnat. Výhru jsme dnes utrpěly, protože to nebylo pohledné utkání. Já osobně mám do ideální formy hodně daleko, takže se budu muset výrazně zlepšit."

Jana Knedlíková, české pravé křídlo: „Zápas to byl až překvapivě vyrovnaný a dostali jsme až moc branek. Takže v dalších zápasech musíme výrazně zlepšit obranu. Ukázat to můžeme již v pátek proti Rakousku, se kterým jsme v říjnu prohráli o gól na turnaji v Maďarsku, takže jim máme co oplácet."

Česko – Bělorusko 31:26 (20:15)
Sestava a branky Česka: Satrapová, Raníková – Knedlíková 3, Keclíková, Salčáková 7, Růčková, Hrbková 3, Martínková 2, Luzumová 3/2, Štěrbová, Malá 4/1, Crhová 1, Šviráková 2, Jeřábková 5/1, Adámková 1, Matoušková. Trenéři: Bašný, Bělka.
Nejvíce branek Běloruska: Mazgová 5/3, Suchamiravová 4, Jemeljanenková, Vasilejuská, Artsijuchovičová po 3, Kocinová 3/2.
Rozhodčí: Nezbeda, Zelenka. Sedmimetrové hody: 5/4 – 5/5. Vyloučení: 2:3. Diváků: 1000. (vích)