České házenkářky zdolaly ve druhém utkání na turnaji O štít města Chebu Švýcarsko vysoko 32:19 a odčinily dvougólovou čtvrteční porážku od Rakouska. V posledním zápase pak svěřenkyně trenéra Bašného nastoupily proti Tunisankám a nakonec se oba celky rozešly smírně 22:22.

Vraťme se ale zpět k zápasu se Švýcarskem. Trenér nacházel jen pozitiva. „Soupeř byl jednoznačně slabší než Rakousko, my jsme navíc hráli oslabení ještě o další tři hráčky, které byly v základním týmu na mistrovství Evropy. Děvčata, která nastoupila do druhého zápasu, si potvrdila, že jsou schopná hrát házenou na mezinárodní úrovni," uvedl trenér Bašný.

Poločas Češky vyhrály se Švýcarskem o osm gólů a v poklidné cestě za vítězstvím pokračovaly i po změně stran. Ve druhé půli svěřenkyně kouče Bašného navýšily rozdíl ve skóre ještě o dalších pět branek. „Nám šlo hlavně o to, abychom nedostali dvacet pět, či třicet branek jako s Rakouskem. A obranná aktivita našich hráček byla opravdu lepší. Minimálně v prvních čtyřiceti minutách, takže s tímto jsem spokojený, protože na toto jsem se chtěl tentokrát zaměřit," dodal Bašný.

České házenkářky remizovaly ve svém závěrečném vystoupení na turnaji O štít města Chebu s Tuniskem 22:22 a díky lepšímu skóre než soupeř obsadily konečné druhé místo s bilancí jedné výhry, jedné porážky a jednoho nerozhodného výsledku. Svěřenkyně Jana Bašného předvedly proti africkému outsiderovi rozpačitý výkon a remízu zachránily až dvěma góly v samém závěru.

Češkám se od začátku nedařilo plnit roli favoritek. Do 13. minuty se sice držely v jednobrankovém vedení, poté ale převzaly otěže zápasu Tunisanky. Odskočily do dvougólového trháku, který ještě Češky dokázaly do přestávky zachytit.

Druhá půle ale domácímu týmu dlouho vůbec nevycházela. Naposledy Češky vedly ve 39. minutě 15:14, od té chvíle už jen dotahovaly. Tunisanky sérií tří branek otočily stav a pak si udržovaly náskok.

Češkám bylo málo platné, že je skvělými zákroky držela Satrapová. V útoku chyběla domácím myšlenka, zahazovaly i ty největší šance a rozezlený kouč si v polovině druhého dějství vzal oddychový čas. „Přestaňte zkoušet parádičky a hrajte," zlobil se.

Jeho svěřenkyně si vzaly rady k srdci až v samém závěru. Vedení tuniského týmu dokázaly v posledních dvou minutách smazat a poté, co rozhodčí poslal soupeře do oslabení, mohly strhnout výhru na svou stranu. „U obou týmů byla vidět únava. Co se týče kvality, tak v útočné fázi tuniský tým nebyl až tak dobrý. O tom svědčí i výsledek 22:22. Na 22 branek jsme měli vyhrát, zvlášť když hrajeme doma," řekl Bašný. Pro Češky byl turnaj v Chebu první akcí od prosincového evropského šampionátu v Srbsku. Tým ladí formu směrem k červnovému play-off o postup na mistrovství světa proti Islandu.

Výsledky turnaje

Čtvrtek

ČR Rakousko 27:29 (15:16). Sestava a branky ČR: Satrapová, Müllnerová Borovská 2, Keclíková, Chrenková 9, Salčáková 1, Růčková 1, Kultvašrová 1, Černá 4, Vítková, Hrbková, Luzumová 5, Janoušková, Crhová 4, Selucká, Matoušková. Tunisko Švýcarsko 26:23 (12:9).

Pátek

ČR Švýcarsko 32:19 (16:8). Sestava a branky ČR: Müllnerová, Satrapová Borovská 3, Keclíková 1, Salčáková 1, Růčková 2, Kutlvašrová 7, Hrbková, Luzumová 5/2, Janoušková 1, Crhová 3, Selucká 1, Kubáčková 3, Vysloužilová 3, Matoušková 2/1. Rakousku Tunisko 30:24 (19:11).

Sobota

ČR Tunisko 22:22 (11:11). Sestava a branky ČR: Satrapová, Müllnerová Borovská, Keclíková, Salčáková, Chrenková 5/2, Růčková, Kutlvašrová 3, Černá, Hrbková 2, Luzumová 6, Crhová 3, Selucká, Kubáčková 2, Vysloužilová, Matoušková 1. Nejvíce branek Tuniska: Túmiová 6/2.

Rakousko Švýcarsko 27:17 (11:12).

Konečná tabulka

1. Rakousko    3   3 0 0   86:68   6

2. ČR               3   1 1 1   81:70   3

3. Tunisko        3   1 1 1   72:75   3

4. Švýcarsko    3   0 0 3   59:85   0