Šest titulů mistrů republiky a celkem 33 medailových umístění, to je bilance chebských rádiových orientačních běžců na pětidenních závodech v Českém ráji.

Jako každý rok se i letošní začátek prázdnin nesl ve znamení mezinárodních závodů. Po devíti letech se pětidenní klání vrátilo do Turnova, kde tamní pořadatelé připravili celkem šest závodů v rozličných terénech.

Letošní soutěž v sobě skrývala tři mistrovství České republiky, a to ve foxoringu, štafetách a ve sprintu, dále dvě klasiky započítávané do národního a reprezentačního žebříčku a nakonec handicapově startovaný závod na poloviční relace na obou pásmech s výměnou přijímače.
Chebská výprava čítající 23 závodníků byla druhou nejpočetnější.

Jako již tradičně nechyběli cizinci a jejich účast byla tentokrát rekordní. Mimo domácích a obvyklých účastníků ze Slovenska, Polska a Německa přijeli i zástupci Francie, Belgie, Nizozemska, Slovinska, Ruska, Moldávie a USA.

Foxoring

Foxoring je český vynález a kombinuje mezi sebou tradiční orientační běh s kontrolami na mapě a rádiový orientační běh. Pro mistrovský závod vybrali pořadatelé prostor mapy Skaláček nedaleko zámku Hrubá Skála.

Závodníci se museli ze shromaždiště v údolí vyšplhat do kopce na startovní louku, odkud byl krásný výhled na hrad Trosky. Trať byla postavena tak, že po startu se mohlo vybrat ze tří variant, na které kontrole začít.

Nakonec se jako nejlepší ukázalo začínat na kontrole č. 4 na odvrácené straně kopce. Tím závodník ušetřil jedno stoupání nebo jeden krátký seběh a výběh z a do kopce.

Vysílače na kontrolách nebyly tentokrát příliš slyšet a bylo nutno skutečně doběhnout až do zakresleného kolečka, zde kontrolu naladit a podle přijímače dohledat.
Vítězství a titul mistra České republiky si z chebské výpravy vybojovali Anna Oplová (D16), Eliška Kuncová (D20) a Jan Michalec (M50), pro stříbro doběhli Tereza Synková (D14), Josef Papež (M12), bronzový stupínek obsadil Miroslav Vlach st. (M50). Na čtvrtých místech skončili Michaela Kučová (D14), Martin Stárek (M14) a Roman Borovička (M19).

Štafety a sprint

Rovněž štafety a sprint vznikly v České republice. Štafety v současné podobě poprvé uspořádal chebský oddíl na pětidenních závodech v Bečově nad Teplou v roce 2005 a od té doby se běhají bez zásadních změn. Běží se tři úseky, přičemž každý člen štafety vyhledává jiné kontroly. Hromadný start potom dodává závodu atraktivnosti.

Závodilo se na mapě Struhy na okraji Turnova za městskou nemocnicí. Od rána pršelo a pořadatel, ve snaze schovat závodníky do stanů, nezvládl organizačně to, aby se nesetkali doběhnuvší závodníci z prvních úseků se závodníky, kteří čekali na start třetího úseku.

Startovní koridor do kopce se velmi záhy stal díky velkému množství bahna téměř nevyběhnutelným a při špatném určení pořadí byli běžci nuceni několikrát přebrodit potok. I zde byli naši závodníci úspěšní a vítězství získaly hned dvě štafety: ženy (D20) ve složení Hana Najmanová, Kateřina Kučová a Eliška Kuncová a starší žákyně (D14) ve složení Tereza Synková, Kateřina Papežová a Michaela Kučová. Stříbrné medaile vybojovali starší žáci Martin Stárek, Josef Papež, Tomáš Lahučký (M14) a veteráni Petr Čech, Miroslav Vlach st. a Jan Michalec (M40). Těsně pod bednou skončila štafeta juniorů ve složení Vojtěch Papež, Anna Oplová a Roman Borovička (M19).

Mistrovství ČR ve sprintu nás zavedlo na státní zámek Sychrov. Sprint se stejně jako štafety běhá na 12ti vteřinové relace a závodník musí s přijímačem bleskově reagovat na signály v morseovce.

Start byl umístěn u vchodu do zámecké zahrady, kde se běžel první okruh. Závodníci poté po oražení povinné divácké kontroly vyběhli spodní bránou ven a zabočili do blízkého lesíka, kde byly umístěny kontroly pro druhé kolo.

Nejrychlejší ve své kategorii byl Miroslav Vlach st. (M50) a doběhl si tak pro zlatou medaili. Třetí místo v téže kategorii obsadil Petr Čech, stejnou příčku vybojovali Roman Borovička (M19) a Tereza Synková (D14), stříbrný stupínek obsadili Josef Papež (M12), Anna Oplová (D16) a na čtvrtém místě se umístili Martin Stárek (M14) a Michaela Kučová (D14).

Klasika u Chrastavy

Zamračené ráno nevěstilo nic dobrého a po příjezdu do vsi Zdislava se spustil vytrvalý a poměrně silný déšť. Slovy Josefa Kemra z filmu Na samotě u lesa „chči.. a chči..“

Žákovské a část veteránských kategorií běžely dvoumetr (144 MHz), juniorské, seniorské a mladší veteránské kategorie měly na pořadu dne osmdesátku (3,5 MHz). Závod byl pro všechny juniorské, seniorské a veteránské kategorie zařazen do nominačního žebříčku na mistrovství Evropy v Rumunsku naplánovaném na září.
Mapa Sviňské skály byla dostatečně členitá a spolu s mokrým terénem dávala záruku toho, že trať nebude vůbec jednoduchá. Zejména vysílače na dvoumetru umístěné v prudkých svazích nebo těsně pod nimi byly z některých úseků obtížně zaměřitelné a závodníky pěkně „povodily“.

V náročném závodu vyhrály Tereza Synková (D14) a Anna Oplová (D16), bronzový stupínek obsadili Tomáš Lahučký (M12) a Michaela Kučová (D14), bramborová zbyla opět na Martina Stárka (M14). Po tomto závodu jsme museli otevřít všechny přijímače a nechat je vyschnout, neboť přestože byly zalepeny izolační páskou, voda se do nich přeci jen dostala.

Druhá klasika u Rumcajse

Druhý klasický závod (také nominační) se běžel na mapě Řáholec u Jičína. Soutěžní pásma byla tentokrát obrácená, takže ti, co běželi předchozího dne osmdesátku, měli dvoumetr, a naopak.

Zpočátku to vypadalo, že opět bude mokro, ale zvednuvší se vítr nakonec mraky rozfoukal a vysvitlo i sluníčko. Stavitel trati si tentokrát vyhrál hlavně s dvoumetrem a kontrolu č. 2 umístil na nejvyšší vrchol na mapě. Tím docílil toho, že signál této kontroly byl nejsilnější na všech místech závodního prostoru a bylo obtížné správně odhadnout, kde vlastně kontrola je.

Překvapivě zůstal také střed mapy bez kontrol, což nakonec vedlo k delším přeběhům a krátkým dohledávkám v místech, kde byly kontroly blízko sebe.
Další vítězství si připsala Anna Oplová (D16), druhá místa obsadili sourozenci Josef Papež (M12) a Kateřina Papežová (D14), třetí doběhla Michaela Kučová (D14). Na čtvrtém místě skončili Tereza Synková (D14), Martin Stárek (M14) a Roman Borovička (M19).

Handicap

Poslední etapa zahrnující závod na obou pásmech s výměnou přijímače a s 30ti sekundovými relacemi se běžela na mapě Sněhurka u Srbska jižně od Turnova. Oproti předchozím etapám závodníky potrápilo horko, teplota vystoupala přes 25°C.

Do času +45 minut ztráty na vítěze se startovalo handicapovým způsobem. To znamená, že po součtu výsledných časů z předchozích čtyř individuálních závodů závodníci startovali s časovým odstupem, který nasbírali v předchozích etapách. Celkovým vítězem pětidenních závodů se tak stal závodník, který ve své kategorii první proběhl cílovou čárou.

Z prvního místa startovala Anna Oplová, z druhého Tereza Synková a Tomáš Lahučký, z třetí pozice se na trať vydával Miroslav Vlach st. První tři jmenovaní své pozice uhájili, Miroslav Vlach st. dokázal na trati předběhnout Milana Mittelmanna ze Slovenska, který startoval tři minuty před ním a celkově doběhl druhý.

Celkové čtvrté místo pak obsadili Martin Stárek (M14) a Michaela Kučová (D14), na pátém místě doběhly Eliška Kuncová (D20) a Kateřina Papežová (D14).

V samotné poslední etapě, která byla náročná na rychlé rozhodování a přesné zaměření hned po startu, ze sebe vydali závodníci poslední zbytky svých sil. Čtvrté vítězství si připsala Anna Oplová (D16), první doběhl také Miroslav Vlach st. (M50), druhé místo obsadili Kateřina Papežová (D14) a Josef Papež (M12), třetí pak byl Jan Michalec (M50). Na čtvrtém místě byli klasifikováni Tereza Synková (D14), Tomáš Lahučký (M12) a Martin Stárek (M14).

Chebský oddíl si v konečném účtování přivezl 6 titulů mistra České republiky a získal celkem 33 medailových umístění. Na Mistrovství Evropy v Rumunsku se v kategorii M50 nominovali Miroslav Vlach st. a Jan Michalec.