První březnový víkend letošního roku začal pro full contact karate stylu Kyokushin, ve světě nazývaného též jako nejtvrdší karate, prvním kolem tohoto seriálu v polském městě Lubawka. Do tohoto horského města se sjelo 250 závodníků z různých evropských zemí, ve věku od 7 do 18 let. Česká asociace Shin Kyokushin karate vyslala na tento mezinárodní turnaj pět vybraných závodníků a všichni byli z oddílu Kamikaze Sokolov. Výpravu vedl jejich trenér a současně WKO Branch Chief pro Českou republiku Jiří Žofčin. S některými závodníky vyjeli povzbuzovat bojovníky i jejich rodiče.

V kategorii dívky 12-13 let, ve váze do 40 kg to byla Sabina Korferová. „Sabina byla po sloučení váhových kategorií posunuta po souhlasu jejích rodičů do kategorie -45 kg, kde však pro velký váhový a výškový rozdíl měla turnaj velmi těžký a po maximálním nasazení svých sil skončila na čtvrtém místě. Za svůj výkon zaslouží velký obdiv,“ poznamenal k vystoupení Korferové Jiří Žofčin.

V kategorii dívky 12-13 let, ve váze nad 45 kg zastupovala Kamikaze Sokolov a Českou republiku Lenka Jadrná. „Lenka patří v současné době mezi nejlepší závodnice v České republice a v okolních zemích střední Evropy, odkud pravidelně vozí medaile. Je rovněž držitelkou titulu mistryně světa z roku 2018 v kumite full contact karate. Její výkony mají vzestupný charakter a to je především jejím odpovědným přístupem k tréninkům, kdy má vždy téměř stoprocentní docházku a maximální podporou celé rodiny. Přestože měla početně nejobsazenější kategorii, potvrdila roli favoritky a svým soupeřkám nedala téměř žádnou šanci a všechny eliminační boje včetně finále vyhrála vždy před časovým limitem. Vybojovala excelentním způsobem zlatou medaili,“ popisuje trenér Kamikaze představení Lenky Jadrné.

V kategorii chlapci 12-13 let, ve váze do 55 kg šel na tatami Sokolovák Adam Sejkora. „Adam je rovněž jako jeho oddílová kolegyně Lenka Jadrná držitelem titulu mistr světa v kumite full contact karate pro rok 2018. Ve své kategorii je v současné době v České republice téměř neporazitelný a to potvrdil i nyní v Polsku, kde všechny své soupeře vyřazoval až do finále rovněž před časovým limitem. Prezentoval se velmi efektními technikami, které diváci ocenili vždy potleskem. Vybojoval také bravurním výkonem zlatou medaili,“ přibližuje Jiří Žofčin.

Tadeáš Regeti potom hájil barvy Kamikaze v kategorii chlapci 14-15 let, ve váze nad 70 kg. „Tadeáš téměř po ročních omezeních na trénincích v následku léčení různých zranění se v loňském létě opět naplno vrátil do tréninku, a to ještě s větším zápalem než předtím, a jeho výkon a technická dovednost se rapidně zvýšily. V závěru roku se zúčastnil několika turnajů a na každém zvítězil a tento trend potvrdil i v polské Lubawce, kde naprosto zaslouženě nenašel přemožitele. Finále rovněž ukončil před časovým limitem, a přidal tak do sokolovské sbírky další zlatou medaili,“ mohl být spokojen s Regetiho účastí kouč sokolovského oddílu.

Poslední z výpravy se v Polsku představil Jiří Žofčin junior, v kategorii junioři 16 -18 let, ve váze do 65 kg. „Jiří je zkušený závodník, který závodí již 10 let a patří k nejzkušenějším závodníkům celého týmu. Sloučením kategorií, tak jako v případě Sabiny, se mohl rozhodnout, zda bude startovat v těžší váze, anebo na turnaji nenastoupí. Rozhodl se jasně pro start v těžší kategorii, ve které patřil k těm nejmladším a nejlehčím. Byl nasazen jako favorit a vítěz loňské ligy a tato pozice je vždy malinko zavazující a může působit na favorita psychický tlak. Jiří, který je devítinásobný mistr České republiky, dvojnásobný vítěz polské ligy, medailista dva roky po sobě na Evropském poháru a vicemistr světa z loňského roku, jistě tento tlak cítil. Jeho finálový zápas byl navíc téměř na závěr celého turnaje na centrálním tatami vyvrcholením celého soutěžního dne, kdy se potkal s favorizovaným závodníkem z Varšavy, který se svým plnovousem a váhovým rozdílem téměř 10 kg dával polskému publiku a fanouškům velkou naději „zlata“. Tuto naději jim Jiří rozsekal po 25 vteřinách boje, kdy soupeře dvěma kopy na hlavu naprosto jednoznačně porazil a ukončil tak jako všichni jeho mladší kolegové z oddílu finálový boj před časovým limitem. Zkompletoval tak sbírku zlatých medailí pro celý český tým. Přestože polský závodník nezvítězil, ocenila celá hala toto utkání bouřlivým potleskem,“ líčí Jiří Žofčin senior.

WKO Branch Chief pro Polsko Jacek Baranowski, který byl hlavním rozhodčím celého turnaje a také ředitelem polské ligy, veřejně ocenil technickou úroveň českých závodníků, kteří na tomto turnaji startovali, jako vůbec nejlepší. „Všichni závodníci na tomto turnaji předvedli výjimečné výkony, kázeň a disciplinovanost po celou dobu trvání závodů, prezentovali tak tím nejlépe možným způsobem naši vlast, sokolovské plnokontaktní karate, svůj Karlovarský kraj a to je největší poděkování městu Sokolov a karlovarskému krajskému úřadu za podporu tohoto sportu a především oddílu Kamikaze Sokolov,“ řekl na závěr Jiří Žofčin, WKO Branch Chief Czech Republic a Prezident AKO ČR.

Sokolovský útočník Martin Čurda
Baník vyhlíží dalšího soupeře