Na poslední dva závody MČR v kartingu vyrazil Emil Minář se svým mechanikem sám. Šestiletý Honzík Maleček už jezdecky vyrostl z přípravné kategorie Easy50, a tak trénuje na chebské kartareně na silnější motokáře na příští rok, v kterém nastoupí do nejmenší mistrovské třídy.
Dvě bodované jízdy se jely v jihočeském Písku. Emil startoval z 8. ,místa, které si vyjel v sobotním měřeném tréninku. Po výborných výkonech v obou jízdách si díky třetímu a pátému místu v cíli připsal do celkového hodnocení 27 bodů a posunul se z patnáctého místa na jedenácté místo v celkovém pořadí ROKCUP 2009.

Poslední závod MČR se konal ve Vysokém Mýtě. Emil, jedoucí jako jediný na českém podvozku MS KART, podával opět výborné výkony. Vybojoval si v měřeném tréninku pěkné 5. místo na startu závěrečných dvou jízd sezóny ihned za „továrními“ posádkami na italských podvozcích. Bohužel se již tolik nedařilo mechanikovi a Emilovi v druhém kole první bodované jízdy upadl tlumič sání. Emil ho celých třináct kol přidržoval u karburátoru pravou rukou a řízení bravurně zvládal levačkou. Ještě v osmém kole držel výbornou šestou pozici. Bohužel při boji, kde rozhodují rozdíly desetinek sekundy na kolo, nešlo déle odolávat tlaku rychlejších soupeřů. Motor neodvratně ztrácel výkon. I tak si s velkým vypětím, a s rukou otlučenou od svíčky, dojel pro dva body za 14. místo.

Do poslední jízdy tak Emil nastupoval s vědomím, že je potřeba zajet výborný výsledek, jestliže chtěl postoupit do světového finále ROKCUP. Po dobře zvládnutém startu se Emil dostal na čtvrtou pozici a ujížděl jezdcům za ním. Třetí místo v cíli přineslo hodně radosti v týmu, protože znamenalo postup do světového finále ROKCUP, které se pojede 21-25.října v italském Lonatu.

V šampionátu ROKCUP CZ 2009 obsadil Emil celkově 9. místo mezi osmadvaceti soupeři, což je vzhledem k nepovedenému začátku sezóny a neúčasti na jedněch závodech ze šesti pěkný výsledek. Vždyť v polovině sezóny figuroval na šestnáctém místě celkového pořadí.

Ihned však začaly starosti s přípravami, bylo například potřeba nakoupit větší množství náhradních dílů na motokáru, protože s českým podvozkem v Itálii pojede určitě jediný. Dobře totiž víme z dvou předešlých účastí, že při boji skoro stovky jezdců ze všech koutů světa se ohledy na techniku neberou. Emil byl ve světovém finále ROKCUP 2007 osmnáctý a v roce 2008 pátý v Bridgestone finále, ale to závodil ještě v juniorské kategorii.

Posledního října si jede Emil převzít pohár za druhé místo na slavnostní vyhlášení celorepublikového šampionátu HobbyCUP 2009.

(em)