EuroHeros je iniciativa RunCzech, která vznikla v roce 2019 ze tří důvodů. Zvýšit konkurenceschopnost evropských sportovců na světové scéně. Oslavit velikost, která mezi námi existuje. A vytvořit základnu fanoušků pro místní běžce s nadějí, že inspirují novou generaci.

S tímto záměrem RunCzech označil čtyři půlmaratony (Karlovy Vary, České Budějovice, Olomouc a Ústí nad Labem) jako EuroHeroes, což znamená, že se závodů účastní pouze evropští atleti. Série přinesla úžasné výkony a dramatické okamžiky, kdy jsem byli svědky souboje nejlepších evropských atletů o titul EuroHeroes ve dvou kompletních ročnících v letech 2019 a 2023.

Mezi vracející se hvězdy patří Lilia Fisikovici z Moldavska, která je držitelkou evropských rekordů v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem, a Sebastian Hendel, loňský celkový vítěz a držitel evropského rekordu v Ústí nad Labem. Yassine Rachik, držitel evropského rekordu v Karlových Varech, se vrací po operaci a bude závodit v Českých Budějovicích a Olomouci. Navíc Tereza Hrochová usiluje o obhajobu loňského titulu v silnější konkurenci a představí se hned na úvod seriálu v Karlových Varech.

Elitní startovní pole 1/2Maratonu Karlovy Vary

Mužské startovní pole je letos mimořádně silné a zahrnuje závodníky, kteří běželi pod 63 minut. Hendrik Pfeiffer, německá běžecká legenda a sedmý účastník Londýnského maratonu, se může pochlubit osobním rekordem 2:07:14 z lednového maratonu v Houstonu.

K Pfeifferovi se přidává nejrychlejší půlmaratonec závodu Chakib Lachgar ze Španělska s osobním maximem 1:01:45, který je zároveň mistrem světa na 50 km z roku 2023. Dalším silným soupeřem je Hélio Gomes z Portugalska, který nedávno dosáhl maxima 1:02:07 na půlmaratonu ve Valencii. S takovou konkurenční sestavou je evropský rekord závodu z roku 2019 vážně ohrožen.

Závod žen slibuje napínavý průběh. Lilia Fisikovici se vrací jako rekordmanka Českých Budějovic a Ústí nad Labem. Soupeřkou jí bude Nóra Szabó, maďarská národní rekordmanka v maratonu s časem 2:28:25, který dosáhla loni v Seville. Njelepší čas na půlmaraton má 1:10:59 z Kodaně 2022.

Ve hře bude také Tereza Hrochová, loňská celková vítězka EuroHeroes a budoucí účastnice olympijského maratonu v Paříži. S tak dynamickým polem běžců se v mužském i ženském závodě na EuroHeroes 2024 schyluje k ostré konkurenci a potenciálně rekordním výkonům.

Mattoni Karlovy Vary Running Festival představí nový závod

Půlmaraton slaví již svůj jedenáctý ročník. Závod nabízí nejen 21 km, ale také 2Run (10+11 km pro dva běžce) a štafety (4x5 km), ale také dm rodinnou míli, běh pro všechny mladé běžce s rodinami a ty, kteří si na 21 km ještě netroufají. V letošním roce přišli pořadatelé s novým samostatným závodem - Karlovy Vary 10 km závod.

"Chtěli jsme přilákat opravdu všechny - rodiny a běžce všech úrovní a ukázat, že nejde jen o závod, ale nejdůležitější je radost z pohybu. Pro všechny je připraven doprovodný program," říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Jedním z vrcholů pro diváky je štafetová výzva mezi dvěma nejpopulárnějšími sportovními kluby v Karlových Varech - hokejisty a volejbalisty. Tyto nové prvky jistě přispějí k většímu vzrušení a promění závod v opravdový běžecký svátek. Zájemci o závody se mohou přihlásit na stránkách www.runczech.com.