Na základě pozvání prezidenta Slovenského svazu shinkyokushin karate Jána Markovicse (3. dan) navštívili členové oddílu karate Lokomotiva Mariánské Lázně koncem listopadu mezinárodní závody v shinkyokushinkai karate na Slovensku. Akce se konala v obci Zemiaská Olča, která leží asi 20 km od Komárna.

Závodů se účastnilo celkem 147 dětí z Rumunska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Česka a Slovenska. Mariánské Lázně reprezentovali kadeti (ročník 1996 -1997) Jaroslav Stoklasa, Martin Nguyen (oba ve váze do 54 kg) a Gabriela Kupcová ve váze nad 58 kg pod vedením trenéra a rozhodčího Ing. Roberta Csekése.

Vzhledem k tomu, že na mariánskolázeňskou čtveřici čekala 600 km dlouhá cesta, jelo se už v pátek dopoledne. Večer byl vyplněn prezentací, lékařskou prohlídkou a samozřejmě pořádnou večeří.

Sobotní závody probíhaly na třech tatami. Začínalo se od nejmenší a nejlehčí kategorie. Jako první se předvedl Stoklasa, jenž se utkal s Polákem Czerwiňským. Jarda měl dobrý nástup, vedl 3:0, polský borec ale rychle přečetl jeho taktiku a nakonec Jarda prohrál 3:6.

Druhý nastupoval Nguyen, který v prvním zápase přesnými údery gyaku tsuki porazil Csepregiho z Maďarska v poměru 5:3. Další duel byl nad jeho síly, prohrál v něm 1:6 s dalším maďarským borcem Boreášem.

Poslední se představila Kupcová. Ta v úvodu prohrávala s Maďarkou Kovács 0:1. Po změně taktiky srovnala na 1:1, ale pak zkušenější soupeřka převzala iniciativu a vyhrála nad Gábinou 6:1. Druhý zápas o medaili lázeňská karatistka vyhrála přesnými a silnými údery nad další Maďarkou Farkas v poměru 5:4. Tím si vybojovala stříbrnou medaili.

Za předvedené výkony dostali mladí závodníci jako prezent návštěvu termálního koupaliště ve Velkém Mederu.

(jomi)