Tam se na první příčky ve dvou kategoriích – 2. stupeň ZŠ a střední školy, v nichž se postupovalo do celostátního finále, prosadili studenti z Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně.

První červnovou středu nastal den D, kdy se do Brna sjelo téměř čtyři sta mladých běžců.

Mariánské Lázně jelo na tuto akci reprezentovat 22 studentů pod vedením manželů Luďka a Jany Bartošových, zkušených závodníků a trenérů z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK.

Závodním prostorem bylo architektonicky pestré sídliště Lesná, které je v půli přerušeno zalesněnou Čertovou roklí, přes niž se závodníci museli během závodu několikrát prokousávat a kde se při horším výběru postupu daly nabírat výškové metry, a tím pádem i časové ztráty, čehož mnozí – ač neradi – využili.

Tratě postavil bývalý úspěšný reprezentant Libor Zřídkaveselý, jenž byl zároveň ředitelem celé akce.

Závod to byl na první pohled snadný pro ty, kteří se orientačnímu běhu věnují pravidelně, ale na druhou stranu i zvládnutelný pro ´neorienťáky´.

Chyby však dělali všichni, jen orienťáci z toho byli možná více překvapení.

Dodejme, že každá škola mohla nasadit v podstatě libovolný počet borců, body však brali pouze dva nejlepší hoši a dívky z každé školy v šesti vypsaných kategoriích (H a D7, H a D9 a H a DS).

Pavel Vrba
Další výhra v přípravě. Plzeň udeřila ze vzduchu

Nejlépe z Mariánskolázeňských dopadl Jonáš Černý, který v kategorii H7 obsadil vyhlašované 6. místo a do celkového zisku (132 b.) přispěl 33 body. Na výsledku v kategorii 2. stupeň ZŠ, jímž bylo konečné 15. místo z devatenácti zúčastněných kolektivů, se podíleli také Jan Pivec (31 b.), Marie Bartošová (28 b.), Samuel Janoch (24 b.), Františka Jirásková (6 b.), Martin Pašek (4 b.), Eliška Herrová a Markéta Pajerová (obě 3 b.). Zvítězilo Biskupské gymnázium Hradec Králové (221 b.).

V kategorii středních škol, v níž startovalo 18 družstev, obsadili lázeňští gymnazisté 16. příčku s 29 body: Břetislav Milota (10 b.), Markéta Musilová (8 b.), Martina Chladová (7 b.) a Adam Rákos (4 b.). Prvenství pak patřilo Gymnáziu Turnov (135 b.).

Závodníci i doprovod považují umístění rozhodně za úspěch, byť to tak na první pohled nevypadá.

Je však si nutné uvědomit, že pokud počítáme všechny školy v republice od krajských kol, pak se v celkovém počtu dostaneme možná k číslu kolem dvou nebo tří set v každé kategorii.

Zaběhnout si ve vložené kategorii VIP mohl také dospělý doprovod. Luděk Bartoš doběhl druhý a jeho žena Jana čtvrtá.