V kategoriích Kompas a GPS startovalo dohromady 123 jednotlivců a vícečlenných družstev. Pořadatelé v čele se zakladatelem tohoto neobvyklého klání plzeňským kartografem Alešem Hejnou připravili opět čtyřhodinový závod se startem a cílem v příjemném zázemí u ranče Šídlovák na břehu rybníka téhož jména.

Na ploše zhruba 35 čtverečních kilometrů bylo rozmístěno 25 kontrol oceněných čtyřmi až deseti body. Ne všechna kontrolní stanoviště byla v lese, některá se nalézala třeba na úpatí strmých svahů u řeky Berounky.

Značnou roli kromě fyzické kondice hraje strategické uvažování, co a v jakém pořadí oběhnout (obejít) a co vynechat. Stoprocentní nebyl tentokrát nikdo.

Dvě prakticky stejně početné kategorie se liší tím, co třímají v rukou, tedy kromě mapy v měřítku 1:25 000, již mají všichni stejnou. Kategorie Kompas se orientuje hlavně za pomoci buzoly, ti druzí používají GPS naváděčku. Ta je po zadání před startem uveřejněných souřadnic vede neomylně správným směrem, což je zvláště v hustším lese výhoda.

Na start se postavila také desítka borců z chebského regionu. Většina z ní patří mezi pravidelné návštěvníky této vytrvalostní akce.

Nejlepšího výsledku dosáhl mariánskolázeňský junior Jan Macura, jenž se ziskem 131 bodů doběhl šestý v kategorii Kompas, desátý skončil Vladimír Kovář z Aše (126 b.), o příčku horší byl Josef Milota z Mariánských Lázní (125 b.).

Kovář měl po loňském třetím místu větší ambice 137 sesbíraných bodů by mu na bronz stačilo doběhl však deset a půl minuty po časovém limitu, a tak se mu skóre seškrtávalo.

Na dalších příčkách se umístili: Eliška Kuncová z Mar. Lázní společně s Ondřejem Čechurou z Lokomotivy Plzeň (15., 119 b.), Jindřich Kovář z Aše (18., 115 b.), Petr Kunc a Markéta Pluháčková (25., 108 b.), Jitka Kovářová z Aše (28., 102 b.) a Jan Michalec (40., 81 b.).

V kategorii GPS nastoupil zkušený Jaroslav Jirásek z Chebu. Ten byl se ziskem 94 bodů hodnocen jako desátý.

Prvenství v kategorii Kompas i absolutně patřilo už potřetí (ještě 2009 a 2012) Karlu Pilařovi ml. z KOB Sokolov, jenž nasbíral 162 z maximálně možných 179 bodů. Tento dnes již věkem nejmladší veterán si navíc v roce 2010 vyběhl ještě stříbro. Nebodoval pouze v roce 2011, to se totiž neúčastnil.

Závod se neobešel bez zádrhele, nějaký poberta zřejmě mdlého rozumu odcizil v lesíku na východním okraji Třemošné kontrolní lampion s kleštičkami. Ti, již správné místo nalezli, ale nebyli ochuzeni o body. Svoji návštěvu dokázali buď záznamem v GPS nebo čestným prohlášením. Fair play patří k základní výbavě orientačního závodníka.

(jomi)