Orientační běžci jsou prazvláštní národ: ledva přijdou prázdniny, berou si volno a odjíždějí na dovolenou.

Na tom pochopitelně není nic výjimečného, tak to činí značná část populace. Milovníci azimutů však odjíždějí na místa, kde budou moci trávit letní dny ve zpoceném dresu, zablácených kopačkách a s mapou a buzolou v ruce. Prostě tak, jak jsou zvyklí z většiny víkendů v roce.
Rozdíl je pouze ten, že si v létě můžou z časových důvodů vybrat i vzdálenější a atraktivnější destinaci, než jakou jsou mnohdy již důvěrně známé domácí lesy.

Na konci července se ve slovinském Logatecu, což je místo vzdálené pár desítek kilometrů na jihozápad od Ljubljany, konal VIII. ročník mezinárodních orientačních závodů – pětidenní OO.cup.

Tam se vydala osmičlenná výprava z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK tvořená rodinami Bínových a Kamarytových. Nikdo z nich sice do výsledků výrazněji nepromluvil, přesto zkušenosti a zážitky z exotického terénu stály za návštěvu.

Závrtová krasová krajina, již lze nalézt snad už jen na Slovensku na Silické planině, láká pokaždé spoustu závodníků. Letos jich přijela rovná tisícovka z 25 evropských států a jednotlivci z Izraele, Kanady a USA. Prostě, mezinárodní závod jak se patří.

První dvě etapy se běžely ve velmi extrémním téměř neběhatelném terénu, kde se prakticky nevyskytovaly cesty. Les ve třetím závodě připomínal trochu ten český, ale byly to jen samé kopce. Pouze se muselo včas přetraverzovat z levé na pravou nohu, aby si člověk nesešmajdal boty. Pak už to byly zase jen závrty a šutry ještě šutrovanější. Skoro nebylo kam šlápnout a cesty se vlnily víc než had v křeči. V obíhačkách po nich se dalo naběhnout i stometrové převýšení.

Nejvíce se dařilo Tomáši Kamarytovi ve druhé nejprestižnější kategorii mužů – H 21 A long, v níž mezi 44 účastníky dosáhl na velmi pěknou dvanáctou příčku.

Solidní průměr zaběhl jeho mladší bratr Michal v kategorii staršího dorostu H 18 (33 startujících), jemuž patřilo konečné osmnácté místo. 23. byl v téže kategorii Roman Bína.

Dvacátá třetí byla rovněž Kathrin Bínová v kategorii W 40 (41 startujících), o dvě příčky hůře skončil Miloš Kamaryt v kategorii M 40 (40 startujících).
Martin Bína (M 18), Pavel Bína (M 40) a Martina Kamarytová (W 40) nebyli celkově hodnoceni, neboť některou z etap vynechali.

Závodníci z České republiky, jichž přijel do Slovinska slušný počet, neodjeli s prázdnou: vybojovali pět zlatých, deset stříbrných a dvě bronzová umístění. Nejvýraznějším výsledkem byly první dvě příčky v kategorii mužské Elity, jež obsadili reprezentanti Procházka (Praga Praha) a Losman (OK 99 Hradec Králové). V celkové součtu je nakonec dělilo pouhých 31 sekund.