Doprovodným a divácky zajímavým programem třídenních orientačních závodů v Horním Slavkově byla soutěž tříčlenných štafet Becherovka and Permon Cup, v níž pořadatel sliboval nějaká blíže nespecifikovaná překvapení.


Toto kolektivní klání se koná už od roku 1993, kdy oddíl KOB Sokolov uspořádal první vícedenní závody.
Vždycky se při štafetách na druhém a třetím úseku plavalo. Později třeba musel běžec po ostrém startu vypít panáka likéru, sníst makový loupák nebo si narychlo obléci lyžařské podkolenky.


Tentokrát to opět vypadalo na plavání. Zvlášť když se na ostrůvku v rybníku u chatové osady Třídomí objevil kontrolní stojan. Jak se záhy ukázalo, bylo to pouze pro zmatení mysli.


Překvapení spočívalo v tom, že na jedné mapě, již si členové týmu předávali na cílové čáře, bylo nakresleno několik krátkých okruhů (2-3 podle kategorie). První startující zvolil podle vlastní úvahy jeden z okruhů (cca 1,5 km se 4 kontrolami) a jeho kolegové ze štafety museli pak absolvovat právě jím vybraný okruh. V dalším kole se situace opakovala.


Další inovací bylo proběhnutí celého závodu s dřevěným štafetovým kolíkem. Ten se nesměl pod hrozbou diskvalifikace ztratit a mohl se používat i jinak. To předvedla například finišmanka mariánskolázeňské štafety v kategorii veteránek D 105 Dana Kuncová.


V závěrečné fázi závodu ji metr po metru stahovala Šplinarová z Karlových Varů. Přímo v cíli stály těsně vedle sebe dva stojany s krabičkami. Kuncová, jež držela kontrolní Sport Ident ve stejné ruce jako kolík, při prudkém vyhození ruky od vyčítací krabičky praštila soupeřku kolíkem rovnou mezi oči. Pro mariánskolázeňský kolektiv startující pod názvem Spermonice tak doslova vybojovala bronz. Na varské závodnice zbyla bramborová medaile.
Třetí příčka byla zřejmě Mariánskolázeňským souzena, neboť ji obsadili i ostatní: Homeless (Tomáš, Michal a Miloš Kamarytovi) v hlavní kategorii mužů H 21, Usain Bolt Team (Jan Michalec, Jan Fišák a Josef Milota) v kategorii veteránů H 105 a také Magda Sklenářová v kategorii dorostenek D 16, která běžela s Plzeňačkami Karolínou a Barborou Šikovými.


Druhé místo vyběhli ašští Marek Šulc s Jiřím Frankem, jež společně s Kamilem Kovářem ze Sokolova nastoupili do kategorie H 16.
Tuto disciplínu trochu prokaučovali Karel Pilař a Jindřich Kovář z Aše. Ti nejdřív mínili obeslat kategorii veteránů. Nenašli ale vhodného do trojice, a tak vzali do party Janu Urbánkovou z Ostrova. Ta ale nebyla veteránka. Byli proto hodnoceni mimo soutěž. Kdyby ale startovali v hlavní kategorii mužů, dopadli by nejhůře třetí.

(jomi)